12-premijera-banner-630x90-MK mkd
Home » Author Archives: Boris

Author Archives: Boris

UEPS го објави конкурсот за своите традиционални годишни признанија

ueps-logo

(РЕГИОН) – Здружението за деловни комуникации на Србија го објави Конкурсот за традиционалните годишни признанија на најуспешни агенции, компании и поединци за остварени кампањи во струката во текот на 2016 година Оваа година во Здружението UEPS, врз основа на искуствените сознанија од претходните конкурси и сугестии добиени од членовите, ги ... Read More »

Сачи&Сачи Скопје најдобра агенција во регионот, а Василије Ќорлука најдобар креативен директор!

golden-drum-23-nagradi-sea-hero-quest-cover-2

Прашање: Што прават Македонци кога ќе дојдат на Голден Драм? Одговор: Растураат !!! Сачи&Сачи Скопје дел од Публицис Македонија е прогласена за најдобра агенција во Адриатик регионот на овогодинешното издание на Голден Драм, а нејзиниот креативен директор Василије Ќорлука е добитник на признанието Golden Watch за Најдобар креативен директор на ... Read More »

За Питчот да не биде Питчвајз….

Pitch - Marketing365.mk - Pitch

….Треба да има правила ! А не дека немало некогаш на хартија, тие само понекогаш (малце) не се почитувале :) Здружението МААМ (Македонска Асоцијација на Агенции за Маркетинг) со намера да ги “среди“ односите на агенциите меѓу себе, со околината и со огласувачите, а со цел да ја развива и  унапредува професијата, ... Read More »

Поклон во плико? Секако! Termin.mk повторно со несекојдневна кампања

terminmk_zadnja_masa

Многу ќејф ни прават македонските стартапи како Termin.mk, кои за своето место на пазарот “се тепаат“ со креативни пристапи и иновативни идеи. Дека се паметни во својата маркетинг комуникација научивме уште пред една година кога пишувавме за нивната кампања “Среќни Коверти“ со која го најавија својот почеток (прочитајте за кампањата ... Read More »

Северина стана ново заштитно лице на „Пелистерка“

SEVERINA-PELISTERKa cover2

Најголемата балканска музичка ѕвезда Северина ќе биде новото заштитно лице на најпознатиот македонски бренд за вода „Пелистерка“. Познатата хрватска поп-пејачка и менаџментот на компанијата деновиве потпишаа договор за соработка врз основа на којшто ќе реализираат неколку големи проекти за промоција на брендот на македонскиот, но и на пазарите во регионот. ... Read More »

Душан Дракалски стана дел од “Куќата на славните“ на Голден Драм

Душан Дракалски - Њу Момент Њу Идеас

Регионалниот креативен фестивал Голден Драм (Golden Drum) официјално објави дека нов член на “Куќата на славните“ (Hall of Fame) станува регионалниот креативен директор на агенцијата Њу Момент, македонецот Душан Дракалски, кој е признаен како еден од најкреативните и најискусни комуникациски специјалисти во регионот. Душан Дракалски е главен креатор на повеќе светски-наградувани ... Read More »

Со Шпаркасе до месечината и назад

шпаркасе банка

Деновиве во македонскиот ТВ етер имаме можност да ја погледнеме новата “филмска“ ТВ реклама на Шпаркасе банка во склоп на нивната имиџ кампања со наслов “Вашите желби се наша инспирација“. Носен на нотите од песната “You and Me“ на музичарот Ben Cocks, следиме врвно продукциски реализиран ТВ спот, со супер ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365