Home » Author Archives: Dani

Author Archives: Dani

Џон Далтон доаѓа во Скопје

Директорот на Лондонската школа за односи со јавноста со нетрпение го очекува  стартот на предавањата  во Скопје. Оваа есен според него ќе значи поместување на границите на ПР индустријата и квалитативен исчекор во поглед на едукацијата за професионалците во доменот на комуникациите. Во ексклузивно интервју за Маркетинг365, Џон Далтон зборува ... Read More »

Срѓан Ѓурѓевиќ на Direct Media Академија: Ја трансформиравме телевизијата и направивме подлога за понатамошни иновации

Каков свет на иновации е поврзан за новата ера на телевизијата и како United Grupa преку своите иновации, а пред се` EON smart box и апликацијата EON го модернизира регионалниот пазар. Преку конкретни анализи, Срѓан Ѓурѓевиќ, Research and Development Director United Group, на Direct Media Академија во рамките на Фестивалскиот ... Read More »

Adidas и Nike бараат од Трамп да ги укине царините на обувки

Производителите на обувки и нивните дистрибутери Adidas, Nike, Puma и Steve Madden, побараа од американскиот претседател Доналд Трамп веднаш да ги повлече обувките од списокот со стока произведена во Кина која подлежи на дополнителни царински мерки. Трамп на 13 мај и наложи на администрацијата да покрене процедура за зголемување на ... Read More »

Гравесова болест и тироидна гуша- Кампања „Многуте лица на тироидната жлезда – Аларм за свест“

Во претходниот текст се осврнавме на хипертироидизам и хипотироидизам, а денеска ви претставуваме уште две од петте нарушувања на тироидната жлезда, Гравесова болест и тироидна гуша. Содржините се дел од кампањата „Многуте лица на тироидната жлезда – Аларм за свест“ во организација на Здружението на лекари по општа -семејна медицина, ... Read More »

Македонија 2025 со нова поддршка за младите таленти во државата

Доделени десет стипендии за талентирани средношколци и студенти Фондот за поддршка на талентирани средношколци и студенти „Таленти денес – лидери утре“ на  меѓународната невладина организација Македонија 2025 им додели 10 стипендии на талентирани млади за тековната 2019 година. Стипендирањето на десетте средношколци и студенти им овозможува континуиран развој на талентот ... Read More »

Разговор со Виктор Милевски и Ива Дујак за најголемиот Game of Thrones Cosplay натпревар во Македонија

Откако сите фанови веќе го изгледаа големото финале, безбедно е да поразговараме за Game of Thrones, се разбира, без „спојлери“. Тема на нашиот денешен разговор е најголемиот Game of Thrones Cosplay натпревар во Македонија кој во неделата се одржа во просториите на Vip, под покровителство на Vip и HBO. За ... Read More »

Манифестација „Иновативно претпријатие на годината 2019“

На 29 мај со почеток во 10.30 часот во хотел Александар Палас ќе се одржи манифестацијата за прогласување на победниците од националниот натпревар „Иновативно претпријатие на годината“. Националниот конкурс „Иновативно претпријатие на годината“ е признание кое се доделува на иновативни македонски претпријатија кои успешно лансирале иновација во своето работење. Конкурсот ... Read More »

Освоени 15 награди и повторно златен медал за врвното црвено вино „Барово“ на најголемиот светски вински натпревар „Decanter“

Во конкуренција од над 16.500 вина од целиот свет Вината на „Тиквеш“ и ‘тероар’ вината од новата бренд-платформа „Tikves Chateaux & Domaines“ забележаа одличен успех на еден од најголемите и највлијателни светски вински натпревари – „Decanter“, кој по 16-ти пат се одржува во Лондон. Врвното црвено ‘тероар’ вино „Барово“ од ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365