Home » Author Archives: Igor

Author Archives: Igor

DAZN брендираше цела метро станица во Милано

Спортскиот стриминг сервис DAZN брендираше цела метро станица во непосредна близина на историскиот стадион Сан Сиро во Милано, Италија. Трансформацијата на станицата ќе им понуди на навивачите уникатно и реалистично искуство кое ќе ги впие во фудбалскиот свет, преку 1250 квадратни метри на оригинални фотографии и тродимензионални графики. Кампањата е ... Read More »

Пивара Скопје – лидер во постигнување на целите на одржлив развој

Пивара Скопје ја доби годинешната награда „Предводници на Целите за одржлив развој“ на Обединетите Нации. Со наградата која се доделува во рамки на Проектот „Градење меѓусекторски партнерства за одржлив развој“, што го финансира Европската Унија, а го спроведува организацијата „Конект“, се потврдува лидерската улога на Пивара Скопје и нејзиниот долгогодишен ... Read More »

Sprite ги неутрализира „хејтерите“ и „троловите“ со љубов

Популарниот бренд за безалкохолни пијалоци Sprite се спротивстави на интернет „троловите“ и „хејтерите“ во својата нова глобална кампања, во која сугерира дека омразата може да се „неутрализира“ со зборови кои искажуваат љубов. Кампањата, дело на агенцијата Santo, вклучува вистински личности и приказни, без актери, меѓу кои се најдоа шпанската олимписка ... Read More »

Брендот за запалки Zippo регистрираше трговска марка на својот уникатен звучен „клик“

Познатиот светски бренд на запалки Zippo објави дека Американскиот завод за патенти и трговски марки им додели регистрирана трговска марка за уникатниот звучен „клик“ на запалката, ставајќи го во друштво на други популарни звуци како лавот од најавата на филмското студио Metro-Goldwyn-Mayer и свиркањето од филмската франшиза Hunger Games. „И ... Read More »

Забранета реклама на Volkswagen која беше креирана за да избегне забрана

Автомобилскиот бренд Volkswagen неодамна во Австралија објави реклама за промоција на своето ново теренскo пикап возило Amarok V6, насловена „Too Powerful for TV“ („Премногу моќно за на телевизија“). Рекламата, создадена од агенцијата DDB Австралија, го прикажува возилото во опасни ситуации полни со акција, но баш во моментот кога е „најгусто“, ... Read More »

Johnnie Walker ве повикува да се потсетите на последните 12 години

Дванаесет години се долго време. Особено ако сте миленијалец како младата Шкотланѓанка која е наратор во новиот спот на Johnnie Walker, повикувајќи ги гледачите да се потсетат на последние 12 години од нивниот живот. Спотот ја истакнува пораката дека се потребни 12 години за создавање на едно совршено шише Johnnie ... Read More »

Outdoor реклама која има смисла само ако е поставена наопаку и на вистинското место

Одлична outdoor реклама е онаа која е толку паметно и совршено поставена, што ве тера да размислувате зошто не го гледате истиот пристап во скоро секој град на планетата. Таков е случајот со новата outdoor реклама на авиопревозникот EasyJet поставена во Бордо, Франција, дело на француската креативна агенција Buzzman. Рекламата ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365