Home » Author Archives: Маја Ташева

Author Archives: Маја Ташева

“Правен Калкулатор“ – нов проект на WeTalkIT и Skopje Legal Hackers

WeTalkIT заедницата на млади IT ентузијасти, овој пат во соработка со Skopje Legal Hackers, минатата недела официјално го лансираа новиот проект наречен “Правен Калкулатор”. Со единствена цел да придонесат за позитивни промени во општеството и да им помогнат на своите сограѓани, тие ја изработија алатката „Правен Калкулатор“ како и мобилни ... Read More »

Неформално-формално со Ива Дујак. За сите што не ја знаат лично, а би сакале

Ни беше задоволство да си помуабетиме со Ива, која е дел од тимот на Brand Union и го менаџира секторот за дигитални операции. Заедно со девојките од Skopje Casual, веќе 5 години споделуваат модни инспирации, соработки со интернационални брендови и се меѓу пионерите за модно блогирање во Македонија. Но, Ива ... Read More »

„БРЕД Е SINGLE“ – Најнова кампања на ниско-буџетниот авио превозник Norwegian Airlines која моментално е хит во светски рамки

Речиси и да не постои медиум, кој не ја пренесе веста за распадот на бракот на една од најпознатите двојки на денешницата, на холивудските актери Бред Пит и Анџелина Џоли. Холивудската двојка „Бранџелина“, како што милуваа да ја наречат фановите, го привлече и вниманието на маркетинг тимот, кој стои зад ... Read More »

Германскиот бренд EDEKA со интересна новогодишна реклама со супер порака

Пред екот на Новогодишните и Божиќните празници, германскиот бренд EDEKA, лидер во малопродажната и FMCG индустрија кој со своите супермаркети опфаќа 26% на германсиот пазар,  пласираше интересна кампања со која ја „разбранува“ јавноста ширум Европа. Во својата ТВ реклама, вклучуваат старец, кој пристигнува во својот дом, а се обидува да го ... Read More »

Интервју со Милица Поповиќ: „Маркетинг експертите се жалат дека Facebook премалку се фокусира на автентично поврзување на брендовите и луѓето”

Денеска на Маркетинг365 имаме задоволство да поразговараме со Милица Поповиќ, Комуникациски експерт во PrPepper, дел од Bee Premium Group Србија. Ќе прочитаме „од прва рака“ за предизвиците со кои се соочуваат брендовите и агенциите на српскиот пазар и регионот при креирање на комуникациските стратегии за онлајн пазарот, како тоа се ... Read More »

Да се запознаеме со… Јасмина Масри

“Да се запознаеме со..“ е секција  на М365 во која нашите читатели ги запознаваме со нашите читатели. Секција првенствено посветена на луѓето кои работат во маркетинг и ПР секторите во македонските компании, во која преку неколку кратки, блиц прашања промовираме професионалци кои знаме дека редовно си го читаат М365 и кои накратко ... Read More »

Разговор со Коста Петров во пресрет на Marketing Kingdom во Белград

Еден од најголемите светски маркетинг настани, Marketing Kingdom, по двегодишна пауза, се враќа во Белград. Дводневниот маркетиншки спектакал вклучува презентации од некои од најголемите светски маркетинг експерти кои доаѓаат од супербрендовите како You Tube, Microsoft, Coca-Cola, Henkel, Philips, Huffington Post и BBC. Во пресрет на настанот кој ќе се оддржи ... Read More »

Бидете дел од 8-мото Бизнис Кафе Македонија!

Бизнис кафе Македонија е елитен настан кој претставува организирано бизнис дружење и во својата агенда секогаш вклучува интересни и еминентни говорници, изградени интелектуалци на професионален план кои на автентичен начин ќе ви ја пренесат својата „мисија до успехот“. Настанот се одржува на секои два месеци во годината,  најчесто во различни локали ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365