Home » Author Archives: Marketing365

Author Archives: Marketing365

Прогласени победниците на Epica Awards 2018

На синоќешната наградна церемонија во Амстердам, Холандија, беа прогласени овогодишните победници на Epica Awards, единствениот меѓународен креативен фестивал во кој главниот збор го имаат новинарите од специјализираните медиуми за маркетинг, дизајн и адвертајзинг. За најдобра агенција на годината беше прогласена Forsman & Bodenfors, а за најдобра агенциска мрежа – McCann ... Read More »

„Кокошка против мисирка“ е епскиот празничен двобој на KFC

„Мисирката доаѓа и си оди, но кокошката е тука да остане!“, истакнува брендот за брза храна KFC во својата нова Божиќна реклама – драматичен анимиран двобој помеѓу двете „кралици“ на пилешкото месо. Земајќи инспирација од старите Вестерн филмови, рекламата започнува на снежна планинска рамнина. Една кокошка храбро чекори низ тундрата, ... Read More »

Технологија од 21 век во Викторијанска Божиќна реклама

Британскиот ланец на маркети за технологија и електрични уреди Currys PC World во својата нова Божиќна реклама „The Magic of Christmas Upgraded“, вметна дел од модерните производи кои ги продава во традиционална Викторијанска околина. Рекламата забавно ги спојува старото и новото, при што гледаме раскошно облечен домаќин на забава кој ... Read More »

„Немој да се сомневаш во себе, тој имаше намера да те повреди“

Повеќе од 20,000 луѓе во САД секојдневно пријавуваат семејно насилство. Бројките се драстични – 20 луѓе во минута се физички малтретирани од интимен партнер. Тоа значи 10 милиони жени и мажи во една календарска година. Јасно е дека на луѓето им е потребна помош, но допирањето до жртвите на семејно ... Read More »

Објавени финалистите за Epica Awards

Креативниот фестивал Epica Awards го објави потесниот избор на кампањи за овогодишното натпреварување. Финалистите ќе бидат оценувани од страна на експертско жири помеѓу 12 и 14 ноември. Добитниците на златни и Grand Prix награди ќе бидат објавени за време на свечената церемонија која ќе се одржи на 15 ноември во ... Read More »

Започна седмиот Самит Македонија2025: Водечка регионална платформа за бизнис, лидерство и иновации

Со панел-дискусии посветени на образование, лидерство и успешни македонски стратапи во светот, денеска започна седмото издание на Самитот Македонија2025. Во текот на наредните два дена, повеќе од 350 реномирани гости од целиот регион, ќе имаат можност да слушнат за најдобрите светски практики во бројни актуелни области, меѓу кои: дигитална трансформација ... Read More »

KFC претвори еден критички твит во цела рекламна кампања

Ланецот ресторани за брза храна KFC во Обединетото Кралство и Ирска очигледно нема проблем да прифати критика. Напротив, кога брендот мораше да затвори голем број на ресторани поради неочекуван недостиг на пилешко месо, ја лансираше една од најдобрите извинувачки кампањи на сите времиња, едноставно насловена “FCK.” Овој пат, KFC изгради ... Read More »

Духот на вселенските истражувања материјализиран во часовникот OMEGA Speedmaster Moonwatch Apollo 8

Во 1968 година, членовите на вселенската мисија Apollo 8 станаа првите луѓе кои ја виделе темната страна на Месечината. Педесет години покасно, од почит спрема ова значајно достигнување во вселенските истражувања, швајцарскиот бренд за часовници OMEGA го произведе неверојатниот хронограф Speedmaster Moonwatch Apollo 8. Со своето елегантно црно керамичко куќиште, уникатниот ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365