Home » Author Archives: Miroslav Mechkaroski

Author Archives: Miroslav Mechkaroski

Keep it simple and sexy

Замислете ситуација – се будите поспани. Сте имале соништа каде што прелетувате преку месечината, сте добиле на лото, сте купиле цели острови на Карибите, возите бел автомобил Mercedes-Benz C63 AMG, сте станале rock-ѕвезда и тогаш…ве удира мирисот на турското кафе кое што ви вели дека имате презентација во текот на денот. Read More »

Интервју со Николаос Димитриадис “Невро-маркетинг: иднината е тука!”

Николаос (Никос) Димитриадис е еден од најпознатите експерти на полето на невромаркетинг. Ко-сопственик е на агенцијата DNA Communications од Белград, Србија и еден од ретките регионални сертифицирани невромаркетери. Повеќе за неговата работа и состојбата со развојот на невромаркетингот во интервјуто кое за Маркетинг365 го правеше колегата Мирослав Мечкароски. М365: Кој е ... Read More »

Интервју со Доналд Стил, ПР специјалист: Креативноста во ПР-от – клучна вештина

Денеска на Маркетинг365 во делот Интервјуа ни гостува светски познатиот ПР експерт, г-динот Доналд Стил, специјалист за менаџирање на ПР кризи со долгогодишно работно искуство за некои од најголемите светски брендови. Повеќе за него и за неговата работа во разговорот кој деновиве го водеше Мирослав Мечкароски.  Маркетинг365: Кој е Доналд Стил? Кажете ... Read More »

Bring down the King

Game of Thrones. Можеби прашањето не е дали ја имате гледано оваа серија туку до која епизода/сезона сте стигнати. Оние што ги прочитале книгите или ја гледале оваа серија, знаат за Кралот Џефри или во превод – најозлогласениот карактер во истата, оној кој што сите би сакале да го убијат. ... Read More »

Идеја за зголемување на наталитетот

…во Данска. Компанијата Spies Travel од Данска, во својата реклама ги употреби статистичките податоци за наталитетот во Данска кој што е на најниско ниво во последните 27 години заедно со фактот дека 10% од децата што се родени во изминатиот период биле зачнати на одмор во странство.  Доволно добро за ... Read More »

Pepsi и автобуската станица во Лондон

Герила маркетингот е НАСЕКАДЕ. И ваквите видеа се НАСЕКАДЕ. Време е за уште едно такво видео. Pepsi Max постави екран на автобуската станица на New Oxford Street во Лондон, со неверојатни сценарија кои што вклучуваат НЛО-а, вонземјани, големи чудовишта и роботи. А, Вие цело време си мислите дека гледате во ... Read More »

Златен медал во категоријата “маркетинг” на Сочи 2014 добива…

Зимските Олимписки Игри (и Олимпијадите воопшто) имаат свој сет на спонзори кои што своите маркетинг активности за време на Игрите (претходно, но и потоа) ги акцентираат на големиот настан. Сепак, многу компании кои директно (ниту индиректно) не се спонзори на Олимпијадите а ги користат истите за да го добијат своето ... Read More »

The Winter (Olympics) is coming!

Фанови на Game of Thrones, добредојдовте на Зимските Олимписки Игри во Сочи, Русија, следниот месец. Фанови на Зимските Олимписки Игри, време е за Game of Thrones. Полската компанија Platige Image на чело со Томек Багински го креираше трејлерот за следните Олимписки игри во Сочи наменет за потребите на BBC (Stink ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365