Home » Колумни

Колумни

Што научивме од грабежот во НЛБ Банка?

Пишувај си ти статии, колумни и совети како не треба да се реализираат ПР стратегии и активности кога еве, третата најголема банка во државава ти прави “конкуренција“ и преку пример дава бесплатни лекции.. Поминаа неколку дена од случајот поврзан со НЛБ Банка каде наводно нивен вработен од нивниот трезор украл ... Read More »

Како да создадете ефикасен канал за продажба преку фејсбук

Дали некогаш сте пробале да продадете нешто на рандом клиенти чиј контакт (телефонски број или емаил) сте го нашле на Интернет? И не функционирало…Па, добредојдовте во клубот. Верувајте не е до вас. Причината е што продажбата не функционира на тој начин, па ни било која друга врска во животот. Според ... Read More »

Како да креирате успешна влијателна (influencer) маркетинг стратегија

Колумна на Коста Петров, првично објавена на Македонија Денес. Пред неколку години, познати лица, најчесто од естрадата или спортот беа неминовен дел од кампањите на светски но и на нашите познатите брендови. Иако овој тренд е се уште присутен, со растот на социјалните мрежи особено Фејсбук, Твитер и Инстаграм, повеќето од ... Read More »

Kraft Heinz ја повлече понудата од $143 милијарди долари за купување на Unilever

Американската прехрамбена компанија Кraft Heinz, соопшти дека се откажува од планот за превземање на британско-холадскиот гигант Unilever. Unilever, во петокот, ја одби понудата на американскиот прехрамбен гигант Kraft Heinz вредна 143 милијарди американски долари, односно 50 долари по акција, со образложение дека не се спремни да ја продаваат компанијата за било ... Read More »

Психологија на продажбата

Автор: Сергеј Зафировски, CEO на Insider ID, агенција за истражување на пазарот и стратегиски маркетинг. Една од работните позиции која што е најбарана, но воедно и најизбегнувана е продажбата. Зашто е тоа така? Што има во продажбата, што е толку тешко? Кои се обврските и одговорностите на продажната функција? Многу често ... Read More »

(Не) сакам да го тетовирам Вашиот бренд!

Пишува: Кристина Јовановиќ, Арт директор на агенцијата McCann Белград Дали некогаш сте размислувале за тоа да продадете дел од својата кожа на некој бренд како огласувачки простор? Добро прочитавте, со таа продажба станувате таканаречен “подвижен билборд“. Инфлуенсерите „од уста до уста“ одамна заминаа во заборав, сега на сцена стапуваат  оние ... Read More »

Зошто креативните компании треба да размислуваат како консултанти?

Како што маркетингот се менува со достапноста на податоците и технолошкиот напредок, рекламните агенции сега треба да се натпреваруваат за бизнисот со новиот ривал- консултантските фирми, како на пример Accenture и Deloitte. Оваа тензија се создаваше во текот на изминатите неколку години за денес да добие голем размер. Deloitte направи ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365