12-premijera-banner-630x90-MK mkd
Home » Истражувања

Истражувања

Nielsen: ”Mејнстрим потрошувачите се заинтересирани за виртуелната реалност”

Извор: siliconbeat

Прашањето дали виртуелната реалност ќе стане мејнстрим медиум на некој начин е еднаква како и дилемата ’’кој е постар- кокошката или јајцето’’. Некои велат дека потребно е да се креира доволно содржина како гаранција дека ќе се исплати набавка на скапи VR слушалки, додека други велат дека потребна е доволно опрема ... Read More »

55 % од онлајн купувачите пребаруваат производи на Amazon

online-shopping

Уште една година поминува и уште една низа на податоци покажуваат повторно како Amazon го надминува Google како основен пребарувач при купување. 55% од онлајн купувачите во САД го започнуваат своето онлајн купување низ продавниците на Amazon.com,  во согласност со резултатите добиени од истражување направено врз примерок од 2.000 испитаници ... Read More »

Извештајот на Агенцијата за медиуми Carat предвидува т.н “Робустен моментум” во 2017

извештај карат

Најновите предвидувања на медиумската агенција Carat покажуваат континуиран позитивен моментум со раст од 4,4 % во 2016 во однос на глобалното трошење за адвертајзинг. Дигиталните медиуми се реафирмираат како главни двигатели на растот. Оваа глобална медиумска мрежа своите анализи и предвидувања ги базира врз основа на податоците од 59 различни пазари ... Read More »

Македонскиот маркетинг пазар “тежи“ 33 милиони евра

makedonski marketing i mediski pazar 2

Македонскиот маркетинг пазар се проценува на околу 33 милиони евра ако се земат во предвид финансиските резултати на македонските маркетинг и медиски агенции остварени во 2015 година. Маркетинг365 ги анализираше завршните биланси на 25-те најголеми и најактивни маркетинг и медиа агенции во земјава (по азбучен ред: Бренд Јунион, Греј – Ворлдвајд, Дивисион,  Дирецт ... Read More »

Како брендовите успешно да се поврзат со студентите

4

Студентите, после неколку месечна релаксација вчера се вратија назад на училиште. Глобалната медиумска агенција UM во партнерство со Chegg работеа на истражувањето кое ќе им помогне на брендовите да разберат како полесно да се поврзат со студентите на возраст од 18 до 24 години, кои сега треба да се прилагодат ... Read More »

Огромната ПР моќ на “Game of Thrones”

PR mokjta na GoT featured

“Game of Thrones” стана културен феномен уште од своето прво емитување во 2011. Година по година, продолжува да руши рекорди. Фановите ‘проповедаат’ и носат нови гледачи, а новинарите ја ‘зачинуваат’ секоја сезона со нови анализи на приказната, фан-теории и рекапитулации. Сите знаеме дека медиумската покриеност која ја има “Game of Thrones” е ... Read More »

Телевизија: Сител е најгледана национална а Discovery странска ТВ станица

udel na tv stanici

Најгледани содржини на регионалните и локални телевизии се „вести“, „информативна програма“ и „забавната и/или музичка програма“ Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, ги објави податоците од истражувањето на агенцијата Market Vision во однос на досегот на радиостаниците и за уделот во вкупната гледаност на телевизиските станици што емитуваат програма на ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365