battlestar-galactica-mk-630x90
Home » Креативен импулс

Креативен импулс

Grey Canada нема да дозволи сиромаштијата да се занемари оваа сезона

%d0%ba%d0%b0%d0%bc%d0%bf%d0%b0%d1%9a%d0%b0

Новата кампања на “Армијата за спас“ открива нова страна на празниците која често не ја гледаме. Организацијата во партнерство со GREY Canada  лансираа нова празнична кампања со цел прибирање на донации и зголемување на свесноста за појавата на скриена сиромаштија пред почетокот на сезоната на празниците. “Сиромаштијата не секогаш е ... Read More »

Филм наместо класична божиќна реклама

hm-reklama-film

Модниот бренд H&M, оваа година креира многу интересна новогодишна реклама која ги одушеви сите љубители на добриот филм. Наместо класична божиќна реклама, овај бренд се потруди да направи нешто поинакво. Осмислија краток филм кој потсеќа на филмот „Хотел Будимпешта“, а кој го потпишува  Wes Anderson со помош на лондонската агенција ... Read More »

“Не е паметно да се дели една четкичка за заби со сите“

vipnet-reklama-bruketa-i-zainic

Има многу начини на кои фамилијата може да заштеди со споделување – можат да ја делат истата четкичка за заби или можат да го делат својот мобилен оператор :) Ова е идејата од која тргна агенцијата Bruketa&Žinić OM работејќи на новиот проект за промовирање на “семејната понуда“ на својот клиент Vipnet, Дел ... Read More »

Новата реклама на Apple ќе ги стопли вашите срца

%d0%bd%d0%b0%d1%81

Неочекуваниот празничен посетител конечно ќе го добие заслуженото внимание… Apple испраќа порака за заедништво за оваа сезона на Божиќни празници со својата нова реклама во која се појавува неочекуван гостин- чудовиштето на Frankenstein. Оваа реклама започнува со Frankie кој е стациониран во својата колиба во планините снимајќи музика на својот ... Read More »

Кока-кола го откри својот најнов Божиќен спот

coke-11_321ec910-b105-11e6-85306aaa59175d71

Која реклама на ТВ најмногу ве асоцира на празниците кои наскоро доаѓаат? Се знае :) Coca –Cola оваа година со сите нас, сака да го сподели подарувањето на сокчиња, прикажувајќи му и мотивирајќи го својот глобален аудиторим со краткото видео за едноставниот начин како стресот околу Божиќните празници лесно може ... Read More »

Кратка приказна….ама буквално…со секое шише вино!

wine-bottle-reading-book-labels-librottiglia-6

Италијанската винарија Матео Кореџа и агенцијата за дизајн Reverse Innovation ја создале линијата на вина Librottiglia (кованица од италијанските зборови libro и bottiglia, односно книга и шишe), кои место етикета имаат прикачено книга со кратка приказна на шишето. Секое шише од линијата Librottiglia има кратка приказна, која се совпаѓа со ... Read More »

Реклама на денот : eBay се враќа на TV екраните за празниците

ebay-the-giver-hed-2016

‘’Совршениот подарок зависи од оној кој го добива подарокот’’. eBay игра паметно кога станува збор за новата кампања посветена на оваа сезона на празници. 30-секунди долгиот спот наречен “The Giver,” се фокусира на персонализираните предмети достапни во рамките на онлајн продавниците на платформата.   “Ова е тоа,” започнува гласот во ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365