battlestar-galactica-mk-630x90
Home » Медиуми

Медиуми

Денеска премиера на телевизискиот проект Фактор 24

faktor24-logo

Денеска со почеток од 23:00 часот стартува телевизискиот проект на порталот Фактор, насловен како ФАКТОР24 – реализиран во соработка со телевизијата “24 Вести“ „ФАКТОР 24“ е замислен како уникатен ТВ формат кој ќе обработува општествено економски теми од Македонија и регионот, каде на едноставен, јасен и приeмчив начин ќе ги отвари ... Read More »

Политичко шоу „24 Отворено“: Во сржта на животот!

otvoreno

Во сржта на македонското живеење, ТВ магазинот Отворено 24, секој четврток на публиката ќе  и понуди содржини кои ќе бидат обработени сосема поинаку од она што досега го имаше на телевизиските екрани. Вечерва со почеток од 20 часот и 45 минути стартува ТВ магазинот Отворено 24, новото информативно ток шоу изведено по ... Read More »

Документарниот филм „Шпион“ на Ал Џезеира Балкан во Недела од 17 часот

foto1_spijun-dokumentarec-na-al-jazeera-balkans

По филмовите „Шест часа до небото – Тоше Проевски“ и „Кобна кота“,  Ал Џезеира Балкан го претставува новиот македонски документарен филм – „Шпион“, кој го реализира продуцентската куќа Револушн од Скопје и режисерот Дејан Милошевски. Се работи за истражувачка документарна приказна која зборува за уцените, трговијата со државни тајни и ... Read More »

Витаминка ја помогна реализацијата на серијата „Преспав“

prespav-poddrzano-od-vitaminka

Витеа чај наместо ракија за Миле, Атлантис чоколадна бонбона за вишиот инспектор, чаша со Цевитана за освежување во ресторанот на хотелот, ова се сцени од новата македонска ситком серија „Преспав“. Како што вратите од пансионот „Преспав“ се отвораат, така се влегува во една метафорична приказна, лоцирана на брегот на Преспанското ... Read More »

Ал Џезеира слави 20 години работа

aljazeera1

Ал Џезеира, телевизиската мрежа со седиште во Катар, која засекогаш ги промени медиумите на Блискиот Исток, одбележува 20 годишнина. На први ноември 1996 година, Ал Џезеира, сателитскиот канал на арапски јазик, го лансира од Доха првиот сигнал. Од тогаш се прошири на неколку медиски платформи, вклучувајќи и интернет и ТВ ... Read More »

Facebook им ”испраќа понуди за пријателство” на ТВ медиумите

vss

Facebook, учejќи од својот досегашен однос со издавачите, размислува за нов комерцијален производ со кој ќе им понуди “поделба“ место “кражба“ на медиа буџетите на ТВ издавачите, така покажувајќи им дека е расположен да се стави во функција на интегрираниот пристап на следење на ТВ програмите. Беше само прашање на време кога ... Read More »

Дигиталните издавачи се спојуваат во заеднички ентитет Group Nine Media, поддржани со $100 милионската инвестиција на Discovery

discovery-communications

Индустријата на дигитални медиуми е покомпетитивна од било кога претходно. Во времиња како овие… понекогаш е подобро да се застане рамо до рамо со слични компании кои воедно  се поддржани од поголеми и по-профитабилни компании. Discovery Communications минатиот четврток најави $100 милионска инвестиција во нов ентитет кој ќе спои три дигитални медиумски компании ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365