12-premijera-banner-630x90-MK mkd
Home » Политички маркетинг

Политички маркетинг

Трамп vs. Клинтон – Не победува подобриот кандидат, туку оној што има подобар маркетинг

trump ad

Без разлика на она што ќе се случи во ноември, претседателските избори во САД ќе бидат запаметени како одраз на моќта на маркетингот. Како еден човек од бизнисот без никакво политичко искуство се доведе себе до позиција да може да ги вознемири и најискусните светски политичари? Одговорот е – маркетинг. ... Read More »

Доналд Трамп вложил 43 милиони долари во кампањата досега

Donald Trump

Трката за нов Претседател на најмоќната држава во светот е во полн ек. На кампањите работат десетици консултанти за политички маркетинг, а кесето за реклами е одамна широко одврзано. Најновиот финансиски извештај открива дека Републиканскиот претседателски кандидат, Доналд Трамп во својата предизборна кампања досега вложил повеќе од 43 милиони долари. Тој во ... Read More »

Првиот изборен спот на Доналд Трамп погоди право во целта

Donald Trump

Еден од најекспонираните кандидати за претседателските избори во САД кои ќе се оддржат годинава, мултимилјардерот Доналд Трамп вчера го претстави својот прв изборен ТВ спот. Рекламата која трае 30 секунди и првично ќе се прикажува во Ајова и Њу Хемпшир, ги потврдува ставовите на Трамп во врска со имигрантите, границата ... Read More »

Како графичките дизајнери ги коментираат логоата на Претседателските кандидати во САД

Berni logo

Со објавувањето на кампањата на Џон Касич во вторникот, бројот на претседателски кандидати на Америка за 2016 година се искачи на 21. И секој од нив се надева да се брендира себеси со уникатно лого. Логоата на кампањите на кандидатите нудат увид во она што кандидатите се надеваат дека ќе ... Read More »

Keep it simple and sexy

M365_thanks for watching

Замислете ситуација – се будите поспани. Сте имале соништа каде што прелетувате преку месечината, сте добиле на лото, сте купиле цели острови на Карибите, возите бел автомобил Mercedes-Benz C63 AMG, сте станале rock-ѕвезда и тогаш…ве удира мирисот на турското кафе кое што ви вели дека имате презентација во текот на денот. Read More »

Добрата ПР стратегија – основа за успех во политиката

Сашо Дуљанов

Зад секој успешен политичар стои брилијантна ПР стратегија, мајсторски избрани ПР алатки и техники кои овозможуваат пораките да стигнат до што поголем број на луѓе, да извршат влијание, без оглед дали медиумите го сакаат тоа или не. А добрите ПР практики треба само да се копираат, делумно да се прилагодат ... Read More »

Слогани и постери кои ќе се користат во предизборната кампања за претседателските избори во Хрватска

pretsedatelski izbori

Денеска во Хрватска започнува предизборната кампања за претседателските избори  која ќе биде најкратка досега и ќе трае само 18 дена, а покрај актуелниот претседател Иво Јосиповиќ, кандидати се и Колинда Грабар-Китаровиќ, Милан Кујунџиќ и Иван Вилибор Синчиќ. Кандидатот на хрватската Социјалдемократска партија, актуелниот претседател Јосиповиќ кампањата за новиот мандат  ја започнува ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365