Home » Digital

Digital

Фејсбук ќе инвестира 300 милиони долари во новинарството

Управата на социјалната мрежа Фејсбук соопшти дека ќе инвестира 300 милиони долари во следните три години во различни проекти од областа на новинарството, за подобрување на информирањето на локално ниво, кое е особено погодено од дигиталната револуција  “Ќе продолжиме да се бориме против лажните вести (fake news), дезинформациите и информациите ... Read More »

Инстаграм се обиде да воведе хоризонталното скролање – рекациите беа катастрофални

Популарната социјална мрежа Инстаграм ненајавено ја ажурираше својата платформа непосредно пред Нова година, воведувајќи хоризонтално скролање на апликацијата, но веднаш се откажа поради големиот бран на негативни реакции од страна на корисниците. Имено, новиот начин на скролање низ постовите требаше да биде хоризонтален, преку влечење или кликање лево и десно, ... Read More »

Корисниците ја изгубија довербата во социјалните мрежи во 2018 година

Поради кражба на податоци, лажни информации и навредлив речник на социјалните мрежи, како и извештаите дека странски оперативци ги користеле нивните услуги, многу луѓе се скептични кога станува збор за предностите на социјалните медиуми, велат експертите. За сето тоа , претставници на социјалните мрежи неколку пати мораа да сведочат пред ... Read More »

Апликација која ве спарува со вашиот двојник од светот на уметноста

На крајот од секоја година се осврнуваме врз оние работи кои ја одбележаа и оставија значајна трага. Кога се во прашање дигиталните и интегрирани кампањи, своја трага секако остави апликацијата на Google преку која може да го најдете својот двојник во светот на уметноста – прикачувате селфи и потоа апликацијата ... Read More »

Апликација која им помага на глувонемите деца да научат да читаат

Кинескиот технолошки гигант Huawei имаше многу лоша година, дополнително влошена со неодамнешното апсење на нивниот Генерален финансиски директор во Канада – настан кој дополнително ќе ја зголеми недовербата кон брендот и ќе ги зголеми грижите дали неговите продукти навистина претставуваат безбедносна закана за корисниците. Од друга страна, маркетиншкиот тим на ... Read More »

Репликата на Бургер Кинг кон твит на Кање Вест стана најлајкуваниот твит на сите времиња

На 5 ноември, кога контроверзниот рапер Кање Бест напиша на Твитер дека McDonald’s е неговиот омилен ресторан, Бургер Кинг набрзо реплицираше: “Explains a lot” („Објаснува многу“). До денес, репликата на Бургер Кинг има рекордни 1.020.000 „лајкови“ и 270.000 споделувања. Твитер официјално соопшти дека тоа е „најлајкуваниот“ твит од страна на ... Read More »

Кое е најнепопуларното видео на YouTube?

Видеото создадено и објавено од страна на YouTube со кое планираa да ja прослават 2018 година се покажа како целосен дебакл Се` до оваа недела, со години наназад, позицијата на најнепопуларно видео на YouTube, односно видео кое има најмногу корисници (повеќе 10 милиони) кои ставиле “dislike“ ја држеше Џастин Бибер ... Read More »

Нова апликација која ги носи Бекам, Меси, Нејмар и другите фудбалски ѕвезди поблиску до фановите

  Дејвид Бекам, Лионел Меси и Нејмар Џуниор се само дел од големите фудбалски имиња кои се појавуваат во премиерниот промотивен спот за новата апликација Otro – дигитална стартап платформа која ќе ги поврзува фудбалските ѕвезди директно со нивните фанови. Апликацијата има за цел да помогне во поврзувањето на ѕвездите ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365