Home » Digital (page 10)

Digital

Членството во Фејсбук групите би можело да се наплаќа од 4,99 до 29,99 долари месечно

Фејсбук најави дека администраторите на групите ќе имаат можност преку нивните платформи на членовите да им наплатуваат претплата Од Фејсбук велат дека сакаат да ја зајакнат заедницата на администратори кои водат големи и квалитетни групи на оваа социјална мрежа, креираат содржини за нив и го користат своето време и енергија ... Read More »

Видео реклами на Facebook Messenger: Нова опција која нема да ви се допадне

Меѓу приватните пораки во Messenger веќе се појавуваат реклами, а од Фејсбук најавуваат дека наскоро можеме да очекуваме видео реклами кои автоматски ќе се прикажуваат Иако многу негодуваа кога Марк Закерберг најави издвојување на Messenger од мобилната апликација на Фејсбук, на повеќето корисници не им преостана друг избор освен да ... Read More »

Google им помага на корисниците да ги ограничат таргетираните реклами

Google ја претстави својата обновена секција Ad settings, која би требало да им олесни на корисниците да научат како се таргетираат рекламите, како и да го намалат тоа таргетирање на рекламите. Сега е можно да се видат сите фактори на таргетираните реклами со еден поглед, со објаснување на нивното присуство ... Read More »

WARC се приклучува кон The Work на Cannes Lions

Од Cannes Lions соопштија дека WARC, глобалниот авторитет за адвертајзинг и медиа ефективност, ќе стане дел од дигиталната понуда на The Work, откако WARC беше купен од страна на Ascential. Клиентите на Cannes Lions сега ќе имаат можност за увид во уште побогати анализи и бенчмаркинг за своите маркетинг кампањи ... Read More »

LinkedIn се повеќе наликува на Facebook: Еве кои се новостите

Нов формат на огласување на LinkedIn Со поголем акцент на видео содржините, социјалната мрежа за вработување воведе нова форма на рекламирање, каква што веќе постои не само на Фејсбук, туку и на Инстаграм и Твитер Во текот на изминатата година, платформата за вработување LinkedIn претрпе неколку промени што ја направија ... Read More »

На Инстаграм стигнува голема промена за видео содржината

Наскоро на Инстаграм ќе може да се објавуваат видеа во траење од дури 60 минути Инстаграм и Јутјуб се исклучително популарни платформи помеѓу инфлуенсерите кои на овие мрежи ги следат милиони луѓе, но постојат големи разлики во начините на кои влијателните луѓе ги подготвуваат содржините за овие сервиси. Додека на ... Read More »

Како Инстаграм одлучува кои објави ќе ви ги прикаже?

Од Инстаграм конечно објаснија кои фактори се важни за алгоритмот кој одлучува кои објави ќе им се прикажуваат на корисниците   Пред две години Инстаграм, по примерот на  Фејсбук, најави голема промена на алгоритмите со кои е променет и редоследот на прикажување на објавите на оваа социјална мрежа. Наместо прикажувањето ... Read More »

Поради големиот број критики Фејсбук ги укинува “трендинг вестите”

Фејсбук следната недела ќе ја отстрани опција за трендинг вести која се наоѓа на десната страна на десктоп верзијата на оваа популарна социјална мрежа. Причината за ваквата одлука е големиот број на критики кои веќе долго време се упатуваат до менаџментот на Фејсбук дека оваа опција е бескорисна и дека ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365