Home » Digital (page 3)

Digital

Репликата на Бургер Кинг кон твит на Кање Вест стана најлајкуваниот твит на сите времиња

На 5 ноември, кога контроверзниот рапер Кање Бест напиша на Твитер дека McDonald’s е неговиот омилен ресторан, Бургер Кинг набрзо реплицираше: “Explains a lot” („Објаснува многу“). До денес, репликата на Бургер Кинг има рекордни 1.020.000 „лајкови“ и 270.000 споделувања. Твитер официјално соопшти дека тоа е „најлајкуваниот“ твит од страна на ... Read More »

Кое е најнепопуларното видео на YouTube?

Видеото создадено и објавено од страна на YouTube со кое планираa да ja прослават 2018 година се покажа како целосен дебакл Се` до оваа недела, со години наназад, позицијата на најнепопуларно видео на YouTube, односно видео кое има најмногу корисници (повеќе 10 милиони) кои ставиле “dislike“ ја држеше Џастин Бибер ... Read More »

Нова апликација која ги носи Бекам, Меси, Нејмар и другите фудбалски ѕвезди поблиску до фановите

  Дејвид Бекам, Лионел Меси и Нејмар Џуниор се само дел од големите фудбалски имиња кои се појавуваат во премиерниот промотивен спот за новата апликација Otro – дигитална стартап платформа која ќе ги поврзува фудбалските ѕвезди директно со нивните фанови. Апликацијата има за цел да помогне во поврзувањето на ѕвездите ... Read More »

Европската комисија ќе бара месечни извештаи за лажните вести од социјалните мрежи

Европската комисија планира да побара од платформите на социјалните мрежи да поднесуваат извештаи на месечна основа, се `до мај, кога се одржуваат изборите на Европскиот парламент, изјавија двајца претставници на Европската Унија за европски “Политико” Неименувани претставници, како што се наведува, изјавија дека извештаите ќе бидат поврзани со “руската кампања ... Read More »

Google по грешка пласираше пробна реклама на огромен број страници и апликации

Оваа грешка може да го чини Google речиси 9 милиони евра во форма на изгубени надоместоци и отштети за издавачите Една грешка што се случи во текот на тестирање на Гугл, кога еден од практикантите на Гугл ненамерно пласира пробна реклама на “огромен број” на вистински сајтови и апликации, може ... Read More »

YouTube ја овозможи опцијата YouTube Stories за креаторите со повеќе од 10.000 претплатници

Пред една година, видео сервисот YouTube лансираше својата сопствена верзија на Stories, а тоа е кратка форма на видеа со наслов Reels Функцијата беше преименувана во YouTube Stories, a првично беше достапна само за избрани креатори на YouTube. Меѓутоа, сега опцијата им е овозможена на сите креатори кои имаат повеќе ... Read More »

Стапува на сила одредбата за единствен дигитален пазар на Европската Унија

Одредбата за укинување на геоблокирањето во ЕУ стапи на сила, со што значително ќе се подобри дигиталната трговија, но одредени услуги и производи ќе бидат исклучени од овие одредби По одложувањето, одредбата на Европската комисија, која ќе се обиде да ја елиминира дискриминацијата на дигиталниот пазар на Европската унија, конечно ... Read More »

Spotify открива чудни и необични податоци за плејлистите и навиките на слушање на корисниците

Повторно е оној период од годината во кој се навраќаме на успесите и недостатоците од изминатата година и носиме одлуки за следната. Што се однесува до најпопуларниот стриминг сервис за музика во светот Spotify, ова е периодот од годината кога се објавуваат нови „чудни“ и интересни податоци за слушачките навики ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365