Home » Digital (page 4)

Digital

Ѕвездите на Јутјуб незадоволни од алгоритмот на сајтот

Тврдат дека Јутјуб манипулира со листите на видеа на кои се претплатиле корисниците Некои од најголемите ѕвезди на Јутјуб ја критикуваат оваа страница заради “експериментирање” со начинот на кој видеата им се доставуваат на нивните следбеници. Без најава, Јутјуб започна да тестира алгоритам кој го промени редоследот на видео клиповите ... Read More »

Фејсбук избриша 583 милиони лажни профили во првиот кваратал од 2018 година

Компанијата превзеде мерки против речиси милијарда и половина профили и постови кои ги прекршиле стандардите на оваа социјална мрежа Околу 583 милиони лажни профили на Фејсбук се укинати во првите три месеци од оваа година, велат од компанијата, а околу 837 милиони различни мислења се отстранети. Модерирани се 2,5 милиони ... Read More »

Подигнати првите жалби заради кршење на GDPR против Фејсбук и Гугл

Организациите кои се занимаваат со заштита на приватноста на корисниците, предупредија на праксата на “присилна согласност“ Уште првиот ден од стапувањето на сила на новата Општа регулатива за заштита на податоците – GDPR, стигнаа и жалбите за кршење на овие права против Фејсбук и Гугл, пишува AdAge. Организациите кои се ... Read More »

Cannes Lions го лансира The Work – уникатен дигитален ресурс кој ќе ја предводи креативната извонредност

Интернационалниот фестивал за креативност Cannes Lions го претстави лансирањето на The Work, нов дигитален ресурс кој на глобалната индустрија за креативни комуникации ќе и’ понуди податоци за ефективно подобрување на бизнисот. The Work е уникатна дигитална платформа која ќе нуди интуитивни начини за пребарување на преку 200,000 глобални креативни дела, ... Read More »

Инфографик: Интернетот во реално време

Дали некогаш сте се запрашале колку луѓе се онлајн заедно со вас во одреден момент, колку од нив ставиле нов статус во истиот момент со вас и колку фотографии се споделуваат на инстаграм во овај момент? Колку време Ви е потребно да притиснете едно копче на тастатурата? Околу една секунда? ... Read More »

Snapchat воведува реклами кои не можат да се прескокнат

Популарната апликација Snapchat, како дел од својата нова кампања за огласување во САД воведе видео реклами во траење од шест секунди кои не може да се прескокнат Популарната апликација Snapchat во понеделникот започна со нова пракса на огласување. Сега корисниците на апликацијата при нејзината употреба мора да гледаат и рекламна ... Read More »

Google ќе му конкурира на Spotify со новата музичка услуга YouTube Music

Најголемиот светски интернет сервис следниот вторник, започнува директна борба со Apple Music, Spotify, Deezer и други големи играчи на пазарот на стриминг музика. По повеќегодишно одложување, на 22 мај ќе стартува услугата YouTube Music. Слушањето на музика ќе биде возможно преку посебен десктоп интерфејс, како и со користење на измените ... Read More »

Мајкрософт се приклучи кон забраната за огласување на криптовалутите

Стравувањата за измами и лажните ветувања принудија уште еден технолошки гигант да ги забрани рекламите за криптовалутите Мајкрософт се приклучи на серијата технолошки играчи од Силиконската долина кои го забранија рекламирањето поврзано за криптовалути. Поради стравувањата за измами и лажни ветувања, Мајкрософт одлучи да ги забрани овие видови на реклами ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365