Home » Digital (page 41)

Digital

Twitter ја откри новата ‘See What’s Happening’ кампања со која сака да се зацврсти како главна социјална мрежа за вести

Генералниот маркетинг директор на Twitter Лесли Берланд ја откри најновата адвертајзинг кампања на социјалната мрежа, истакнувајќи дека компанијата сака да ги расчисти сите недоразбирања околу тоа за што е таа наменета. Не е тајна дека Twitter се мачи да ја зголемува својата корисничка база во изминатите неколку години, но во ... Read More »

Pokémon Go го покажува потенцијалот на ‘изменетата реалност’ за маркетерите

Pokémon Go е првата игра со ‘изменета реалност’ (augmented reality) која стана популарна во мејнстримот и покрај тоа што технологијата е присутна повеќе од една деценија. Апликацијата им овоможува на играчите да брка карактери кои се вметнати во реална околина, и според бројките од SimilarWeb, играта веќе има повеќе инсталации ... Read More »

Селена Гомез е новата кралица на Инстаграм

Селена Гомез е новата кралица на Инстаграм. Таа сега ја има сликата со најмногу “срценца“ на оваа социјална платформа. Сликата всушност не е ниту некое заводливо селфи, нити некоја немонтирана бекстејџ ситуација….туку реклама…и тоа за Кока-Кола. Фановите ја “лајкувале“ сликата на која Гомез држи Кока-Кола шишенце со текст од своја ... Read More »

Facebook тестира опција за ‘тајни разговори’ со ‘самоуништувачки’ пораки

Со идеја земена директно од Mission:Impossible (или можда од Snapchat), Facebook започна со тестирање на опција со која корисниците на Messenger ќе може да испраќаат енкриптирани пораки кои ќе се бришат после одреден временски период. Дејвид Маркус, шефот на Facebook одделот посветен на Messenger, со соопштение изјави дека компанијата започнала ... Read More »

За што всушност Фејсбук ќе ги користи вашите реакции?

Поминаа 4 месеци од кога Фејсбук ја воведе опцијата лајк кој се смее, кој е изненаден, тажен, лут и оној којшто претставува срце… Новите емотикони го олеснаа изразувањето на оваа социјална мрежа – особено на оние кои сакаат со еден клик да покажат бес или тага. Судејќи после се, тие ... Read More »

Facebook го менува својот алгоритам за да стави помал фокус кон содржини од медиуми

Очекувајте да гледате се’ повеќе слики од милениците на вашите пријатели и соопштенија за венчавки од вашата поширока фамилија на Facebook во следните недели. И очекувајте помалку вести. Во уште еден удар кон медиа издавачите кои потрошија години на градење публика, а со тоа и сообраќај и приходи, социјалната мрежа ќе ... Read More »

Медицинска дијагноза од Google

Google на својот мобилен пребарувач додаде можност за добивање на медицинска дијагноза врз база на симптомите во прашањето. Наместо копање низ куповите на резултати од пребарувањето, новата можност на Google за пребарување спрема симптомите, ќе ги прикаже здравствените информации, посебно селектирани, во горниот дел од резултатите од пребарувањето. Информацијата се ... Read More »

Генерирај веб галерија од Facebook албум

Компанијата EmbedSocial направи плагин што ќе ви овозможи со само еден copy/paste потег да вметнете цел Facebook албум на вашиот вебсајт. Значи, наместо да сечете, оптимизирате, прикачувате на веб сервер, сè што ќе треба да направите е да ги поставите вашите фотки во албум на Facebook страна и целиот албум ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365