Home » Extra 5 (page 2)

Extra 5

„Многуте лица на тироидната жлезда – Аларм за свест“ – Кампања за подигнување на свест за заболувањата на тироидната жлезда

Не ги потценувај симптомите – #ПровериСеиТи  Што треба да знаеш за твојата тироидна жлезда Тироидната жлезда се наоѓа во предниот долен дел на вратот. Таа е составена од два лобуси поврзани еден со друг со среден дел наречен истмус и токму поради тоа се вели дека нејзината форма многу наликува ... Read More »

“Мери убива луѓе”: Сè што знаеме за третата сезона на напнатата канадска серија

Напнатата канадска серија “Мери убива луѓе” (Mary Kills People ) влегува во третата и последна сезона, која ќе биде премиерно прикажувана на Пикбокс (Pickbox) во мај, од недела на недела. Во последното поглавје нѐ очекуваат шест епизоди и конфликтен избор меѓу животот и смртта. По шокантното финале на втората сезона, ... Read More »

Движењето за поддршка на креативноста Иво Лауренчиќ „Браво Сине“ и Арс ламина“ ќе ја промовираат новата книга „Бајки од Македонија за цела година“

Волшебниот свет на бајките и неверојатните приказни ќе биде збогатен со нова содржина. Движењето за поддршка на креативноста Иво Лауренчиќ –  „Браво Сине“ и издавачката куќа „Арс ламина“ ќе ја промовираат новата едиција „Бајки од Македонија за цела година“. Промоцијата ќе се одржи во рамките на годинешниот Саем на книгата, ... Read More »

5 премиери за 5-от роденден на Pickbox

5-от роденден на Pickbox ќе го прославиме со стил. Во 5-от месец гледајте 5 премиери на одличните оригинални серии. Од криминалистичката серија за дилерите со дијаманти „Дијаманти“ (Ice) со Доналд Сатерленд и напнатиот трилер „Ривиера“ со волшебната Џулија Стајлс, до третата сезона на канадската серија „Мери убива луѓе“ (Mary Kills ... Read More »

Голем интерес на младите на Отворениот ден на Универзитет Американ Колеџ Скопје

Околу 500 средношколци од целата земја денеска присуствуваа на Отворениот ден на Универзитетот Американ Колеџ Скопје (УАКС). Младите покажаа голем интерес за програмите на Американ Колеџ и се запознаа со можностите од продолжување на своето образование на Универзитетот и со останатите поволности и стипендии за сите факултети при УАКС. Студентите ... Read More »

Чешка им забрани на трговците да фрлаат храна

Со новиот закон Чешка им забранува на трговските ланци да фрлаат намирници на кои наскоро им истекува рокот на траење. Замрзнати производи, овошје и зеленчук, како и други употребливи намирници кoи сеуште можат да се употребат, ќе се донираат во банка за храна и во хуманитарни организации, од каде што ... Read More »

ЕУ забранува пластика за еднократна употреба

Пластичните предмети за еднократна употреба, како што се пластичните цевки, вилушки и ножеви, памучните стапчиња за уши, ќе бидат забранети во Европската Унија до крајот на 2021 година. Европскиот парламент гласаше за забрана на 10 пластични предмети за еднократна употреба, вклучувајќи и пластични чинии, држачи за балони, садови за храна ... Read More »

Дали знаете колку се намалува рокот на траење на јогуртот доколку не се чува во фрижидер?

Во пресрет на летото и високите температури, важно е да бидеме сигурни дека производите што се склони кон расипување и што се осетливи на температурни разлики имаат најдобар квалитет, а со тоа не сме изложени на никаков ризик од нивно консумирање. Ова е особено важно за свежите производи, но и ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365