Home » Extra 5 (page 3)

Extra 5

ОЕЦД: Во Словенија поради автоматизација ќе дојде до укинување на голем број работни места

Поради автоматизација, повеќе од половината вработени во Словенија следните 15 до 20 години можат да очекуваат драстични промени, кои ќе се однесуваат на укинување работни места. Според Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД), поради автоматизација, една четвртина од постојните работни места ќе бидат укинати, додека уште 27 проценти ќе ... Read More »

“Месец на модата” во Рамстор Мол

Во пресрет на многу збиднување во наредниот период, Рамстор Мол организира “Месец на модата” кој ќе трае од 06 Мај до 02 Јуни. Во месецот на модата сите љубители на модните трендови и модата ќе можат да уживаат во незаборавно шопинг искуство по намалени цени и голем број на акции. ... Read More »

„Клиентот е секогаш во право“ – сатирични досетки за агенцискиот живот

„Клиентот е секогаш во право“ – сите сме ја слушнале оваа реченица милион пати во животот. Некои се согласуваат, некои не. Но, едно е сигурно – некои клиенти знаат навистина да ви го отежнат животот. Меѓутоа, во вистински монтипајтоновски дух – „Секогаш гледај на светлата страна од животот“ – српскиот ... Read More »

Наскоро почнува најголемата регионална е-спорт лига!

На чекањето му дојде крај и новата сезона A1 Adria League powered by ESL е пред вратите. Пријавите за учество започнуваат веќе од почетокот на мај, а третата сезона службено почнува на средината од месецот. А1 Хрватска и ESL за 2019 година подготвија неколку изненадувања – ќе имаме дури две ... Read More »

HBO побараа од Трамп да престане да твита за Game of Thrones

HBO оствари соработка со преку 100 брендови пред премиерата на осмата и последна сезона на серијата Game of Thrones, но постои еден маркетинг партнер кој телевизиската мрежа не сака да го има – американскиот претседател Доналд Трамп. Имено, во пресрет на објавувањето на извештајот на Милер, претседателот Трамп на социјалната ... Read More »

Прва збирка рецепти објавена од Бимилк: Многубројни брзи и лесни оброци подготвени со Битолска павлака

Непосредно пред велигденските празници, Битолска млекара ја издаде својата прва „Книга со омилени рецепти“, која содржи над 20 брзи рецепти подготвени со Битолска павлака. Книгата е сочинета од збирка предјадења, главни јадења и десерти, а во сите нив, една од состојките е Битолската павлака, чија кремаста структура дозволува многубројни лесни ... Read More »

Google Digest календар сега достапен за македонската стартап заедница

За дa обезбеди лесен пристап до информации за сите настани и обуки корисни за млади претприемачи, Стартап Македонија денес го објави првиот Google Digest календар за стартап заедницата Стартап Македонија денес објави Google Digest календар со настани, обуки и активности наменет за сите кои се дел од стартап заедницата. Целта на Startup Google Digest ... Read More »

Што сè ни носат Галакси С10 (Galaxy S10) телефоните?

Самсунг Галакси С10 серијата на уреди забележа рекордни резултати во претпродажниот период, а само во нашиот регион остварен е 40% подобар резултат во однос на продажбата споредбено со Галакси С9. Кога зборуваме за резултатите остварени надвор од нашето поднебје, забележана е поголема продажба во однос на било кој друг паметен ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365