Home » Extra 5 (page 4)

Extra 5

Скопје предложен за европски стартап град за 2019 година

Скопје во друштво на други четири европски градови – Минск, Москва, Талин и Варшава е Силиконска Долина како стартап центар за 2019 година од страна на The Calvert Journal. Главна причина поради која македонската метропола се најде во ова друштво е големиот бум на ИТ компании кои се основаат во ... Read More »

Преку 100 брендови оствариле партнерство со Game of Thrones – еве дел од нивните кампањи

Во неделата беше емитувана првата епизода од новата и последна сезона на најпопуларната играна серија во светот „Game of Thrones“. Колку всушност е популарна серијата говори и фактот дека има остварено комерцијално партнерство за лиценцирани производи со преку 100 брендови ширум светот – повеќе од која било друга телевизиска серија ... Read More »

Започна проектот “Младите ја обликуваат иднината [YouLEAD]“

Во Струга започна реализацијата на трансконтинеталниот проект „Младите ја обликуваат иднината [YouLEAD]”, подржан и финансиран од Европската комисија во рамките на Еразмус+ програма. Во овој двогодишен проект се вклучени претставници на универзитети, бизнис и НВО секторот од 11 држави и тоа од Австрија; Аустралија; Бугарија; Германија; Грција; Казакхстан; Киргистан; Непал; ... Read More »

Едукативниот караван на ДИК посети 12 градови

Во пресрет на претстојните Претседателски избори 2019, а со цел едукација на гласачите, Државната изборна комисија организира едукативен и информативен караван во склоп на кампањата „Глас по глас“ низ поголемите општини во државата. Самиот караван во текот на неделата ги посети Велес, Штип, Кочани, Кавадарци, Прилеп, Битола, Тетово, Гостивар, Охрид, ... Read More »

Оваа африканска земја го забрани рекламирањето на алкохол

Властите во Етиопија го забранија рекламирањето на алкохолни пијалаци за да промовираат здрав начин на живот во оваа африканска земја. Етиопскиот министер за здравство, Амир Аман, им изјави на новинарите дека забраната за рекламирање на алкохолни пијалаци е воведена во согласност со кампањата за здрав живот што започна во источноафриканските ... Read More »

Жртва: Ексклузивна премиера на трилер-серијата на Pickbox

Новата трилер серија Жртва (The Victim) ќе ја има ексклузивната премиера на Pickbox веднаш по светската премиера на Би-Би-Си од вторник, 9 април, до петок, 12 април. Четирите интригантни епизоди од оваа кратка серија гледајте ги секој ден на Pickbox! КОЈ Е ЖРТВАТА? Креаторот на серијата The Man in the ... Read More »

Проект WE MAKE: Потребно јакнење и унапредување на женското претпримништво

Јакнење и поттикнување на конкурентноста на женското претприемништво, сузбивање на стереотипите дека жената треба да е заштитена и да не презема ризици, поттикнување таа да се наочи кон профитабилни професии, да отвори свој бизнис, биле целите на проектот што во изминатите 16 години се реализирал „WE MAKE: Женско претприемништво за конкурентност”, ... Read More »

“Караванот за зелена економија “ го обиколи Скопје и околината

Во текот на денешниот ден, во скопскиот регион, беше организиран Караван за зелена економија од страна на регионалниот проект „Вмрежување и застапување за зелена економија“, финансиран од ЕУ. Караванот, на кој присуствуваа 25 претставници на граѓански организации, направи неколку запирања во скопската околина, за да ги запознае учесниците со примери ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365