Home » Extra 5 (page 66)

Extra 5

Newton Media стана мнозински сопственик на Kliping

Чешката Newton Media потпиша договор за купување на 51,49% од акциите на MCA Група со групацијата Пристоп, со што стана мнозински сопственик на компанијата Kliping, соопштија од компанијата. Newton Media со седиште во Прага е водечка компанија во централна и источна Европа која се занимава со интегрирано управување со медиските ... Read More »

Новиот концепт на Starbucks – Starbucks Evenings

Иновациите и новите концепти се дел и од Starbucks.  Идејата да се понуди нешто ново на постојаните потрошувачи но и да се допре до нови е секогаш цел на големите компании.  Оваа Американска компанија по успешното навлегување во категоријата на производи на чаевите со откупувањето на ланецот Teavana, навлегува во ... Read More »

BBDO Загреб го доби питчот за ТВ реклама за Beck`s

Маркетинг агенцијата BBDO Загреб, победи на меѓународниот тендер на компанијата Molson Coors Europe, во чиј состав е и Загребачката пивара и го освои проектот за промоција на пивото Beck’s. Ова е ПРВ пат на просторот на Средна Европа да се снима телевизиски спот за еден од најголемите пивски брендови, независно од глобалниот тим ... Read More »

Уписи на магистерски студии за менаџирање на стратегиски комуникации

Институтот за комуникациски студии (ИКС) почна со уписите на магистерските студии по Менаџирање на стратегиски комуникации. Студиите нудат едукација за менаџери, истражувачи и стручњаци на највисоко ниво, кои се добри стратези и креативни професионалци во развивањето на иновативни пристапи за управување со комуникации. Едногодишните и двегодишни студиски програми овозможуваат: – да ... Read More »

#Омајгад слави 1 година со журка и промотивни цени.

Кирилицата што се носи, кај и да е ќе прооди. Се наближува 13-ти септември, што значи дека помина една година од појавувањето на брендот #Омајгад, чија примарна дејност е создавање на „Кирилицата што се носи“, односно маичките со кул натписи. После три колекции и безброј убави луѓе кои ги носат ... Read More »

Се што треба да знаете во врска со новите модели на iPhone и новите услуги на Apple !

На конференцијата на Apple што се одржа во Купертино беа претставени нови модели на iPhone, со две различни големини на екранот, прнесува Kajgana.com. И двата уреди поседуваат нов Retina HD дисплеј, iPhone 6 ќе има екран со дијагонала од 4.7 инчи, додека iPhone 6 Plus од 5.5 инчи. Обичниот iPhone 6 ... Read More »

Креативни решенија на 26 млади креативци во “трка” за наградата од 200.000 денари

На отворениот повик за изработка на дизајн за амбалажата на слатките од “Јоми фуд“  распишан од страна на Движењето за поддршка на креативноста Иво Лауренчиќ , во потесна конкуренција влегоа 26 креативни решенија.  Овие 26 решенија ги содржат сите елементи што беа пропишани во условите за учество на отворениот повик кој ... Read More »

Брендот Том Тејлор отвара прва официјална продавница во Р.Македонија

На приземјето во Скопје Сити Мол, во петок на 5-ти Септември 2014 година се отвора првата официјална продавница на брендот Том Тејлор во Македонија. Набрзо, во текот на месец октомври се очекува да биде отворена и втората, во рамки на Капитол Мол. Том Тејлор е еден од водечките модни брендови ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365