Home » FMCG (page 2)

FMCG

Нов дизајн за популарните „bag-in-box“ вина на „Тиквеш“

Омилените вина „Тиквешко бело“, „Тиквешко црвено“ и „Тиквешко розе“ од 3 литри во „bag-in-box“ пакување на ВВ „Тиквеш“ добија целосно нов дизајн на амбалажата. Новиот изглед на пакувањето ги следи современите пазарни трендови и одговара на специфичните очекувања на љубителите на вино во земјава и регионот, за постојани иновации и ... Read More »

Smartwater – првата “паметна вода“ инспирирана од облаците!

Пред нецели два месеци имавме прилика во соседна Србија да ја вкусиме водата која носи толку “модерно“ име….а сега слушаме дека и хрватите веќе почнале да уживаат во “паметната вода“ која има специјална приказна. Благодарение на Филип (фала Филип! :)) научивме дека Smartwater е првата вода на светот која најпрво ... Read More »

Платинест медал за врвното црвено вино „Барово“ на Decanter во Лондон

Во конкуренција од над 17.000 вина од целиот свет Врвното „тероар“ црвено вино „Барово“ на Винарската визба „Тиквеш“, од бербата 2015-та, е наградено со платинест медал на еден од најмасовните меѓународни вински натпревари – Decanter 2018, кој се одржува во Лондон, а на кој секоја година за престиж во винскиот ... Read More »

СКОПСКО Нефилтрирано – новина од Пивара Скопје за пивските сладокусци

СКОПСКО доби нова бренд – екстензија Пивара Скопје на пазарот го лансираше својот најнов пивски бренд – оригиналното СКОПСКО Нефилтрирано пиво. Оваа нова екстензија на СКОПСКО, создадена според вкусовите на консументите, претставува уште една инвестиција на компанијата во развојот на пивската индустрија во Македонија. СКОПСКО Нефилтрирано е резултат на долгорочен ... Read More »

Ципирипи веќе нема да биде бренд на Нестле

Популарниот српски бренд “Ципирипи“ (Cipiripi) многу скоро ќе ја “напушти“ компанијата Nestle. Како што пренесуваат медиумите од соседството, “ципирипи“ чоколадните таблети и крем ќе добијат свој нов сопственик во Силбо група, која во својот состав ја има компанијата “Параќинка“ а.д. Параќин. Трансакцијата, како што се најавува, ќе биде објавена на ... Read More »

P&G презема дел од „Мерк КГаА”

„Procter&Gamble” постигна договор за преземање на потрошувачкиот сегмент за грижа за здравје од германската фармацевтска компанија „Мерк КГаА (Merck KGaA’) ” за околу 3,4 милијаради евра. Претставниците на P&G за оваа одлука велат дека ќе овозможи проширување на портфолиото производи од категоријата производи за грижа за здравје, во чиишто рамки ... Read More »

Новата ограничена серија од омиленото Гранд кафе Голд носи пријатни изненадувања за љубителите на кафето

На новите пакувања доминираат симболите на пријателство, гостопримство и љубов како трајни вредности кои стануваат многу поблиски со филџан квалитетно кафе Почитувајќи ги желбите на потрошувачите и секогаш нудејќи им повеќе од вкус, Гранд кафе лансираше на пазарот ограничена серија пакувања од својот најпопуларен производ – Гранд кафе Голд. Новата ... Read More »

Бадвајзер ќе го замени Карлсберг како официјално пиво на англиската фудбалска репрезентација

Ова спонзорство вклучува и значителни инвестиции на стадионот Вембли, со кои Бадвајзер има намера да го подобри искуството на навивачите Американски бренд Бадвајзер ќе го замени Карлсберг како официјално пиво на фудбалската репрезентација на Англија, како дел од најголемото спонзорство во историјата на Фудбалската Асоцијација. Покрај спонзорството на националниот тим, ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365