Home » FMCG (page 4)

FMCG

Лашко станува дел од портфолиото на Пивара Скопје

На овој начин се проширува понудата на квалитетни пива на домашниот пазар, љубителите на пивото одново добиваат можност да уживаат во познатиот регионален пивски бренд, а Пивара Скопје ја потврдува својата лидерска позиција и посветеноста кон долгорочен развој  Пивото со најдолга традиција и препознатливост на Балканот – Лашко Златорог – ... Read More »

Брендот супермаркети „Туш“ си заминува од Македонија

Малопродажниот трговски синџир „Кит-го”, кој има мрежа маркети во Источна Македонија, ги презема маркетите на „Туш” во Македонија Трите маркети во Велес, Штип и во Куманово уште неколку месеци ќе работат под брендот „Туш”, кога ги очекува ребрендирање во „Супер Кит-го”. Сопственикот на „Кит-го”, Кире Гогов, вели дека станува збор ... Read More »

“Млечни мустаќи” со трајните млека на Dukat

Во голема конкуренција од речиси 3.000 пријавени цртежи, избрани се најдобрите три цртежи што се искористени на пакувањето на трајното млеко Dukat. Во Музејот на современата уметност во Загреб беше промовирано лимитираното издание со овие цртежи, а од компанијата најавија дека во Хрватска, тие ќе бидат достапни на полиците во ... Read More »

Италија во епицентарот на лансирањето на новиот McDonald’s Nutella бургер

McDonald’s повторно е на сите насловни страни со својот нов производ – неконвенционален чоколаден бургер кој веруваме дека веќе ја разбуди вашата имагинација читајќи го само насловот на статијава :) Соработките помеѓу два бренда можат да резултираат со нови одлични производи како што е случајот со соработката помеѓу Ferrero и McDonnalds ... Read More »

Производите на MAMA`S со две злата на саемот во Бугарија

“Ајварот” и “домашната лутеница” на македонскиот бренд MAMA’С се закитија со два златни медала и Диплома за квалитетен и оригинален пазарен производ на меѓународниот саем што од 9 до 12 ноември се одржува во Интер експо центарот во Софија, Бугарија. Ова признание МАМА’С го доби во конкуренција на повеќе од ... Read More »

Враќањето на Crystal Pepsi и други пијалоци од минатото

Минатата среда PepsiCo го најави враќањето на проѕирниот газиран пијалок Crystal Pepsi, кој оригинално се произведувал од 1992 до 1994 година. Канадските потрошувачи ќе можат да го купуваат од 11 јули, додека во САД ќе се појави од 8 август. За да ја зголеми возбудата кај носталгичарите на 1990-те години, ... Read More »

Глобалната количинска продажба на цигари најмала во последниве 20 години

Бројот на цигари продадени ширум светот во 2015 година е опаднат за 2,1% на околу 5,500 милијарди парчиња, што е најголем меѓугодишнен пад во повеќе од 20 години – покажува истражувањето на Euromonitor International. Најголемо негативно влијание на падот на продажниот волумен на глобално ниво имаше кинескиот пазар и целиот ... Read More »

Кока-кола во соработка со МБ Импекс стартува продажба на ракија и ликер во БиХ

(РЕГИОН) – Кока-кола ХБЦ Б-Х Сараево потпиша договор со компанијата МБ Импекс како би стартувала со дистрибуција и продажба на единствена понуда на ракија и ликер на подрачјето на Босна и Херцеговина. На конференцијата за медиуми посветена на потпишувањето на договорот за дистрибуција и соработка помеѓу компаниите Кока-кола ХБЦ Б-Х Сараево ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365