Home » FMCG (page 5)

FMCG

Дај уште една “Америка“ да наздравиме!

Еден од најпопуларните пивски брендови во светот, Budweiser, се реши за потег кој веројатно мислеле дека ќе го протолкуваме како “патриотски“ и интересен, но искрено да Ви кажам, мене малце ми изгледа како промашен. Од компанијата се сетиле да го сменат своето име во наредните 6 месеци и да се ... Read More »

Во петок во Скопје ќе се одржи вториот FMCG самит

И оваа година магазинот InStore застанува зад организацијата на вториот FMCG самит што ќе се одржи на 13 мај во хотелот „Александар палас“ во Скопје. Регионалниот магазин за трговија со стока за широка потрошувачка InStore и оваа година ја продолжува мисијата за обединување и унапредување на трговскиот сектор. На 13 ... Read More »

Розе вината на „Тиквеш“ со два сребрени медали на Светското “првенство” за розе вина

На престижниот светски натпревар на розе вина „Le Mondial du Rosé 2016“, што се одржа во француски Кан, винарската визба „Тиквеш“ освои два сребрени медали за „Александрија куве“ и „Розе Класик“ од бербата 2015-та. Во исклучително голема и остра конкуренција од над 1200 вина од целиот свет, тие се единствените ... Read More »

McDonald`s сладолед со вкус на Краш Домачица

Американскиот ланец на брза храна McDonald’s ја продолжува соработката со хрватската компанија Краш. Откако минатото лето го воведе сладоледот McFlurry со вкус на Краш Наполитанки, во заедничко соопштение двете компании објавија дека креираа нови сладоледи McFlurry и McSundae Deluxe со вкус на Краш Домачица. “Горди сме на уште една соработка ... Read More »

Промовирано “Скопско Smooth“ – новото пиво на Пивара Скопје

Денес со иновативна прес конференција, беше промовирано новото пиво од Пивара Скопје, Скопско Smooth со што и официјално се означи почетокот на уште една една успешна пивска приказна. Ова пиво за инспирација го зема СКОПСКО македонската бренд икона, за  на новите генерации да им понуди пиво кое е питко со ... Read More »

Вива соковите препорачани од Здружение на педијатри на Македонија

Соковите Вива, произведени од компанијата Вивакс, се препорачани од Здружението на педијатри на Македонија, што претставува потврда за нивниот висок квалитет, природните состојки и отсуството на конзерванси и вештачки додадатоци. „Здружението на педијатри на Македонија беше детално запознаено со производниот процес на нашите сокови и токму тоа ги убеди во ... Read More »

“Хајнекен“ ја купи “Пивоварна Лашко“

Групацијата “Heineken N.V.” купи мнозински пакет акции во “Пивоварна Лашко“, словенeчкиот водечки производител на пиво кој под своја капа ги има брендовите “Лашко“ и “Union“ Компанијата „Хајнекен” – Хрватска како резултат на оваа аквизиција го презема оперативното работење на „Лашко груп” во Хрватска. Со ова, компанијата „Хајнекен” – Хрватска го ... Read More »

Супермаркетите “Макси“ од Србија лансираа свои при-пејд мобилни картички

Првпат во Србија, во супермаркетите „Макси” и продавниците „Шоп&го”, купувачите ќе имаат на располагање СИМ картичка за мобилен телефон, за која, при купувањето може да остварат дополнителен кредит. Како што соопштија од „Макси”, дури 100.000 купувачи кои први ќе направат купување во вредност од 1.000 динари, добиваат можност за еден ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365