Home » FMCG (page 7)

FMCG

Cockta Black Tonic – уникатната комбинација од Cockta и тоник

Cockta Black Tonic – уникатната комбинација од Cockta и тоник, со богат, исклучителен карактер, дебитира како сосема нов сегмент на пазарот на темни горчливи тоници. Врвната содржина е совршено надополнета со ексклузивното и елегантно 100% рециклирачкото шише од црно стакло, дизајнирано специјално за Cockta Black Tonic од страна на реномираната ... Read More »

Нов изглед и нова реклама на “Цевитана“

Цевитана – “За обичните суперхерои“ е новиот слоган во новата комуникациска платформа на добропознатиот освежителен пијалок која вклучува и нов дизајн, пакување и секако нова ТВ реклама.  “Со ребрендирањето на Цевитана сакавме да создадеме една нова приказна за овој семеен пијалак. Со новиот изглед на производот додаваме вредност на витаминскиот ... Read More »

Бритиш Американ Тобако ја купи Фабриката за тутун во Ровињ

Бритиш Американ Тобако ја купи Фабриката за тутун Ровињ за повеќе од пола милијарда евра. Фабриката за тутун Ровињ (TDR), во состав на Адрис групата, е продадена на Бритиш Американ Тобако (British American Tobbaco – BAT) за 505 милиони евра, соопшти групацијата Адрис. Трансакцијата освен TDR подразбира и купување на фирма во рамки на ... Read More »

Презентациите од првиот македонски FMCG Summit 2015!

Магазинот InStore пред две седмици го организираше првиот македонски FMCG Summit, на кој присуствуваа над 250 учесници од македонскиот FMCG-сектор. На конференцијата се зборуваше за трендовите и иновациите во FMCG-индустријата кај нас – во дистрибуцијата, малопродажбата, производството, за односот меѓу доставувачите и трговците, промоцијата и промотивните активности, како и за ... Read More »

Именуван нов регионален директор на „Нестле Адриатик“

Јана Микаилова е именувана за нов регионален директор на компанијата „Нестле Адриатик”, која доаѓа на местото на Ансгар Борнеман. Јана Микаилова ѝ се придружи на компанијата „Нестле” во 1996 година, кога е именувана за регионален директор на „Нестле” за Украина и Молдавија. Од 2000 беше на различни позиции во секторот ... Read More »

Македонците повеќе сакаат домашни отколку странски прехранбени производи

Кај македонските граѓани постои голема свест и волја за купување домашни производи доколку го задоволуваат очекуваниот квалитет. Претежно од прехранбената индустрија одбираат домашни пред производи од други држави, покажува истражувањето на агенцијата „Медијана“. Според Владо Рикаловски од „Медијана“, изборот на домашни производи кај Македонците е многу поизразен отколку кај жителите ... Read More »

Кока-кола лансираше лименки со Брајова азбука

Кока-кола лансираше серија лименки насловена како ‘Coca-Cola Braille’ , специјално дизајнирани за слепите луѓе. Новата линија е продолжение на кампањата “Share A Coke“, каде луѓето можеа да споделуваат лименки Кока-Кола со напишани имиња – и одсега оваа кампања и можност е овозможена и за луѓето кои досега неможеа да ја искусат. Лименките ... Read More »

Новата козметичка линија BURЯA претставена пред стручната јавност

Новата козметичка линија BURЯA® во средата на 29.04 беше претставена на стручната јавност во хотелот Holiday inn во Скопје.За време на едукативното предавање и практичната презентација, фармацевтите се здобија со потребните стручни информации за начинот на делување на anti – age козметиката BURЯA®. Благодарение на активните состојки пептиди кои ја стимулираат синтезата ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365