Home » FMCG (page 8)

FMCG

Хрватска Подравка го купи словенечки Жито

Подравка од Копривница, Хрватска, го купи словенечки Жито. Трансакцијата е вредна 33 милиони евра, јавуваат хрватските портали. Толку е платено за 51% од акциите на Жито, додека за целата компанија Подравка ќе плати вкупно 66 милиони евра. “Ова е голем чекор за Подравка. Ова е најголема аквизиција што компанијата ја ... Read More »

„Чаршиско“- ново македонско пиво!

Македонија станува побогата за уште еден домашен пивски бренд. Сопствениците на Пивница „Стар Град“ решија да ги изненадат своите гости со пиво од домашно производство. Пивото се вика „Чаршиско“,именувано по најпрепознатливиот дел на Скопје – Стара Скопска Чаршија, каде што и се наоѓа пивницата. За почеток ова пиво ќе се пие ... Read More »

Млекара Здравје Радово со нов производ: Сутлијаш!

Богатата палета на Млекара Здравје Радово деновиве е збогатена со нов производ – млечен десерт Сутлијаш. Новиот производ е подготвен по стар проверен и традиционален рецепт, но со нова, модерна технологија која на сутлијашот му дава оригинален вкус. Сутлијашот до корисниците доаѓа во атрактивно пакување од 150 грама, кое ја ... Read More »

Се спојуваат “Крафт“ и “Хајнц“

Компаниите „Крафт фудс” и „Хајнц” ги потврдија плановите за спојување во прехранбениот гигант под називот „Крафт Хајнц ко“, пренесуваат светските медиуми. Новиот ентитет ќе стане една од водечките светски групации во секторот прехрана и безалкохолни пијалаци и трета по големина во Северна Америка. Седиштето на новоформираната групација ќе се наоѓа ... Read More »

Ирска донесе закон за пакување на цигарите во неозначени кутии

Ирскиот парламент стана вториот парламент во светот кој донесе закон со кој цигарите мора да се продаваат во неозначени кутии и покрај најавите на тобако компаниите кои се закануваат со тужби. Japan Tobacco International и Imperial Tobacco Group се заканија со тужби против законот со кој се утврдува забрана за истакнување ... Read More »

Казна од еден милион долари за “лажна” реклама на „P&G“ во Кина

Кинеските власти и одредија рекордна казна во историјата на земјата од 6,03 милиони јуани, односно милион долари на американската компанија „Проктер и Гембл“. Компанијата е казнета поради измама на потрошувачите со реклама за паста за заби. Како што објави „Маркет воч“, се работи за телевизиска реклама за забна паста „Крест“, ... Read More »

Најново од MAMA’S креативната кујна! MAMA’S ТАВЧЕ ГРАВЧЕ

МАМА’S за сите верни љубители на автентичната македонска кујна ја збогати програмата од пиперка и слатката линија со уште една традиционална класика – MAMA’S ТАВЧЕ ГРАВЧЕ отсега достапно во маркетите низ Македонија. „Овој производ е најновото од MAMA’S креативната кујна со кој продолжувме да го претставуваме магичниот македонски вкус на ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365