Home » Герила маркетинг

Герила маркетинг

Ла Линеа предупредува на дупка на патот стара 3 години во тетовско

Огромна дупка на патот за тетовско Бањиче стои веќе три години и го зафаќа делот на една од главните рекреативни пешачки патеки. Револтирани, група тетовски активисти реши да направи герила акција со цел да го сврти вниманието на надлежните кон проблемот. Во близина на дупката активистите поставија фигура од познатата анимирана ... Read More »

„Уа, шнајдери!“ – герила акција за распределбата на парите во културата

Огромна ножица на која пишува „Уа, шнајдери“ е поставена утрово на булеварот „Партизански одреди“ во Скопје. Новата герила-акција е вид на протест поради распределбата на средства во годишната програма за култура. „Двапати мери, еднаш сечи. Културата мора внимателно да се крои за да не биде после унакажана, монтирана, лепена и сечена. ... Read More »

„Разбуди се Скопје“-го потсети главниот град на земјотресот од 1963 година

Скопјани денеска во 5:17 часот ги разбуди звукот на сирените во знак на потсетување на катастрофалниот скопски земјотрес од 26 јули 1963 година Група урбани уметници од Центарот за современи уметности ја реализираа аудио акцијата „Разбуди се Скопје“ точно во 5:17 минути на пет различни локации низ градот и ги потсетија скопјани ... Read More »

Забележани црвени балони на Форд возилата низ Скопје

Започнува новата сервисна акција „Врати му со љубов на твојот Форд“ по повод Денот на жената Денес, 8-ми март, Форд ја започнува својата нова сервисна акција наречена „Врати му со љубов на твојот Форд“. Користејќи го токму Меѓународниот ден на жената како повод, Форд одлучи оваа акција да ја започне ... Read More »

Маркетинг агенцијата Перфект изработи одлична герила кампања со која ги повикува жените да пријават насилство

Кампањата е во соработка со УСАИД и Здружението за еманципација, солидарност и еднаквост на жените – ЕСЕ Изминатиов период на најнеочекуваните места во Скопје “изникнаа” информативни пораки низ најфреквентните кафе локали низ Скопје, кои верувајте не промашија ничие око. Пораките се со цел да се подигне свесноста за семејното насилство ... Read More »

Хуманитарна акција во Скопје: Закачете јакна на дрво и стоплете некого

Хуманитарната акција во која на дрвја се закачаат јакни за социјалната категорија граѓани наредниот викенд ќе се одржи во Скопје. Нивниот повик ви го пренесуваме во целост: Ајде да помогнеме! Идат зисмки денови и има луѓе на кои можеме да им помогнеме! Идејата е на 4,5 и 6 Декември од ... Read More »

Тизер кампања во Скопје која “растура“ и “склопува“….човечки психи..

Го знаеш ли Др. Виктор Терзиев? Од Скопје е? Психотерапевтон бе…..Аман бе…како не? Има и сајт фала богу, се е легално. Јак е…многу!…има билборди по цело Скопје за него…автобуси…банери на фејсбук…све! Има, како не, има он.. баеѓи “пациенти“… (уште да немаше тука :) )….еве поврзи се со нив на Твитер: ... Read More »

Уништени улични објекти во Бугарија добија очи

Во изминативе два месеци низ Бугарија уништените улични објекти се претворија во уметност. Тие добија очи кои треба да ги хуманизираат улиците и животната средина, а со тоа да го привлечат вниманието на минувачите. Иницијативата, именувана како „Eyebombing“ ги опфаќа формите на надворешното опкружување, со цел луѓето да го гледаат ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365