Home » Истражувања (page 5)

Истражувања

DigitalPsychology – збирка што мора да ја имате за вашиот следен проект

Денеска на ProductHunt беше лансиран нов проект, скоцкан во веб сајтот Digital Psychology. Проектот претставува бесплатна библиотека на психолошки принципи и примери за инспирирација и подобрување на потрошувачкото искуство и влијанието врз корисничкото однесување. Погледнете на: https://digitalpsychology.io/ Read More »

Продолжува доминацијата на Google и покрај казните од Европската Унија и GDPR

Google сé уште ги граби огласувачките буџети на компаниите ширум светот, благодарение на кои овој гигант забележа уште еден силен квартал и покрај огромните проблеми со регулаторните тела во Европа Матичната компанија Google, Alphabet, ги објави резултатите за вториот квартал годинава, со промет од 26,24 милијарди долари. Огласувачкиот бизнис на ... Read More »

Кина го предводи растот на онлајн видеата во светот

Се очекува дека до 2020 година, Кинезите ќе поминуваат два часа дневно гледајќи онлајн видеа, наспроти глобалниот просек од еден час Според новиот извештај на агенцијата Зенит, Online Video Forecasts, кинеските потрошувачи ќе поминуваат речиси два часа дневно гледајќи онлајн видеа до 2020 година. На тој начин, Кина ќе биде ... Read More »

Анализа на социјалните медиуми за време на Светското фудбалско првенство

15 јули 2018 година засекогаш ќе бидат запаметен од страна на Французите. Репрезентацијата на Франција (Les Bleus) е новиот светски фудбалски шампион и ја победи репрезентацијата на Хрватска во едно од највозбудливите финалиња во историјата на Светското фудбалско првенство. Со оглед на тоа што саботата се славеше Денот на независноста ... Read More »

Твитерџиите наутро објавуваат аналитични и смирени твитови, а навечер емотивни и импулсивни

  Корисниците на Твитер во утринските часови пишуваат смирени и аналитички објави, додека во вечерните часови тие се емотивни и импулсивни, покажа обемната анализа на твитови направена од автори на Универзитетот Бристол во Англија, откако анализирале седум милијарди зборови во повеќе од 800 милиони пораки на Твитер. Експертот од Универзитетот ... Read More »

Еве колку изнесуваат вкупните приходи на најголемите 30 медиски и маркетинг агенции во Македонија

Најактивните и најголеми 30 медиски и маркетинг агенции во Република Македонија во изминатата 2017 година оствариле вкупни приходи од 37,5 милиони евра, што е зголемување за повеќе од 3 милиони евра во споредба со претходната 2016 година. Маркетинг365 ги анализираше завршните биланси на 30-те најактивни медиски и маркетинг агенции во ... Read More »

106 факти и статистики за гласовните пребарувања

Дали знаевте дека 325 милиони луѓе пребаруваат на интернет користејќи гласовна технологија? Гласовната интеракција со машините веќе одамна не е прашање на научна фантастика, туку на секојдневниот живот. Технологијата која ја овозможува оваа интеракција, секојдневно продира се` подлабоко во нашите животи, благодарение на стреловитиот раст на технологијата на вештачката интелигенција ... Read More »

Апсорбираме дури 479 минути медиуми дневно

Ширењето на брзите мобилни податоци влијае на глобалната конзумација на содржината Не е тајна дека ширењето на мобилните уреди и брзите мобилни мрежи ја трансформираа глобалната медиумска потрошувачка во текот на изминатите години. Просечното лице троши на медиуми 479 минути или речиси осум часа дневно, што е за 12% повеќе ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365