Home » Креативен импулс

Креативен импулс

Притисокот да се присетиме на нова лозинка е главна тема во новата реклама на Apple

Пресетувањето на нова лозинка, па дури и за кориснички профил кој сме го создале ова утро, може да не’ збуни во секоја ситуација. Понекогаш чувствуваме како да сме под јако светло, потејќи се пред тензична публика од стотина елегантно облечени луѓе – тоа е метафората која ја користи Apple во ... Read More »

Зошто да трчате не маратон? Оваа одлична реклама од Исланд нуди неколку добри причини

Има моменти во кои креативците воздивнуваат длабоко и се удираат по чело кога ќе видат некое туѓо дело – не бидејќи е лошо, туку бидејќи концептот бил цело време пред нив, а не го виделе. Тоа е реакцијата која многумина може да ја имаат кога ќе ја видат оваа реклама ... Read More »

Versace ја извади „најдолгата“ адвертајзинг фотографија составена од 54 различни модели

Италијанскиот луксузен моден бренд Versace отиде до големи далечини, буквално, за да ја претстави својата нова AW18 колекција со кампањата „Клановите на Версаче“. Таа се состои од фотографија како никоја друга, која е составена од дури 54 различни модели, со цел да се претстави инклузивност. Фотографијата е дело на познатиот ... Read More »

Кампања за празните ветувањата кои не ги исполнуваме

Кога ќе го пропуштиме филмот што ни се допаѓа, можеме да го гледаме подоцна на ДВД. Омилената храна можеме да ја јадеме и утре…. Но, што правиме со патувањата што сме ги ветиле? Често ги одложувеме за следната година, кога ќе имаме слободно време или доволно пари …. А секоја ... Read More »

Како Нејмар ненамерно стана “заштитно лице“ за компанијата KFC

“Повредувањето“ на еден од најдобрите светските фудбалери на теренот ја направи вирална на глобално ниво оваа реклама на KFC од Јужна Африка Во последниве денови, сите се смеат на една реклама за KFC во Јужна Африка, благодарение на бразилската ѕвезда Нејмар. Од почетокот на Светското фудбалско првенство, Фејсбук е преплавен ... Read More »

Хрватската компанија Франк му подари чај за смирување на принцот Хари

Компанијата Франк му испрати пакет чаеви за смирување на принцот Хари, во соработка со агенцијата Брукета & Жиниќ & Греј По повод на полуфиналниот натпревар помеѓу Хрватска и Англија на светското фудбалско првенство, најпознатиот хрватскиот производител на чаеви Франк му испрати на британскиот принц Хари пакет од своите чаеви од ... Read More »

Не дозволувајте филмовите да остарат пред да ги погледнете- кампања на CANAL +

Благодарение на агенцијата BETC и CANAL +, љубителите на филмот сега можат повторно да го откријат повеќекратно наградуваниот филм “Dunkirk“ на Кристофер Нолан. Оваа нова верзија се чини дека е иста со оригиналниот филм, само што пилотите изгледаат малку постари. Но, и покрај нивните поодминати години, тресење на рацете и ... Read More »

Исландската фудбалска репрезентација го освестува светот за Паркинсоновата болест

Исланд стана „Европски шампион на срцата“ за време на Европското Фудбалско Првенство 2016 во Франција. Малата нордиска земја ги привлече симпатиите на фудбалските фанови ширум светот. Меѓутоа, за жал, Исланд предводи и во нешто друго: Исланд го завзема второто место по смртност од Паркинсоновата болест на светско ниво. Заедно со ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365