Home » Креативен импулс (page 10)

Креативен импулс

Кока Кола ги повикува потрошувачите да бидат креатори на визуелните решенија на овај светски бренд

Сепак, малку е веројатно дека Кока Кола целосно може да ја прекине соработката со агенциите во корист на реациите на потрошувачите Најновот експеримент на Coca-Cola со издавање кратки дизајнерски брифови за цел свет, ги илустрира плановите на компанијата да направи промена од имиџот на чисто “традиционален огласувач”, затоа што во ... Read More »

Бургер Кинг на фановите им нуди сопствен киоск за нарачки во нивниот дом

Бидејќи желбата за Whopper е неиздржлива, за овај први април, Бургер Кинг во Белгија на фановите им овозможи наједноставни нарачки Откако се отворија во Белгија, рестораните на Бургер Кинг во земјата се преполни, но редовите во рестораните не се баш пријатни, па Бургер Кинг и нивната агенција Buzzman дошле до ... Read More »

Зошто 84 мажи стојат на работ на еден облакодер во Лондон?

Агенцијата Adam&Eve /DDB и иницијативата CALM (Campaign Against Living Miserably) создадоа шокантна промотивна инсталација која укажува на проблемот со самоубиствата кај мажите Агенција Adam&Eve /DDB и иницијативата CALM започнаат шокантен проект наречен Proeсt 84, во рамките на кој се поставени 84 реалистични кукли на работ на облакодерите на Лондонскиот телевизиски ... Read More »

National Geographic со колоритни промотивни постери ја најавува втората сезона од серијалот “Genius” посветен на Пабло Пикасо

Брилијантниот Пабло Пикасо на овие колоритни промотивни постери е претставен како панк-рокер на своето време National Geographic се подготвува за претставување на втората сезона на својот  наградуван серијал “Genius“, кој после Алберт Ајнштајн сега се фокусира на уште еден брилијантен ум, Пабло Пикасо. Дел од подготовките е голема промотивна кампања ... Read More »

Погледнете ја новата забавна реклама на Apple која го промовира новиот iPad за ученици

Apple го лансираше својот нов iPad за ученици, а со новиот производ стигна и нова реклама која овој пат го слави учењето и тоа го прави навистина на забавен начин. Рекламата која е во режија на Марк Молој, ја следи групата на навидум незаинтересирани деца, кои добиваат посебна домашна задача ... Read More »

Сообраќајните знаци ја пренесуваат пораката на природата во оваа одлична кампања по повод Светскиот ден на метерологијата

Агенцијата MullenLowe SSP3 од Колумбија ги искористи новинарските прилози од реални бури и ги трансформира во порака на самата природа Една кампања за Светскиот ден на климата во Колумбија искористи навидум многу едноставен пристап, но пренесе силна порака на предупредување за загрижувачките последици од климатските промени. Во чест на Меѓународниот ... Read More »

Кампања со која на слепите лица им се овозможува да ги допрат и почувствуваат познатите скулптури и ремек дела

Благодарение на VR технологијата, слепите лица сега може да ги “видат” познатите скулптури во Националната галерија во Прага Сигурно најчестите предупредување во музеите низ целиот свет е “забрането допирање”, но за некои, тоа допирање е единствениот начин да добијат чувство за некој предмет или да го “видат” – слепите лица. ... Read More »

Huawei ги паркира своите камиони со реклами пред продавниците на Apple и Samsung

Откако практично беше забранет во САД, Huawei одлучи да се фокусира на други клучни пазари. Еден од овие пазари е Велика Британија и пред објавувањето на линијата P20 оваа недела, Huawei започна агресивна маркетинг кампања, буквално пред вратите на своите конкуренти. Кинескиот гигант веќе потврди дека следниот премиум телефон од ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365