Home » Креативен импулс (page 2)

Креативен импулс

Една од најнаградуваните принт кампањи од минатата година се враќа во Game of Thrones верзија

Франшизата на брендот за брза храна KFC од Хонг Конг и агенцијата Ogilvy Hong Kong ја имаа една од најнаградуваните принт кампањи минатата година, заменувајќи ги пламените јазици од различни фотографии со зачинето поховано пилешко месо. Кампањата, насловена “Hot & Spicy”, беше добитник на „златен лав“ на Cannes Lions и ... Read More »

Мекдоналдс за малку ќе изгледаше вака – откриен предлог-дизајн од 1973 година

Тешко е да се замисли бренд како Мекдоналдс без своите заштитни бои – црвена и жолта. Златните лакови на Мекдоналдс го издржале тестот на времето и претставуваат симбол на една иконична „институција“ ширум светот. Но, да не бил тогашниот разумен бренд менаџер на компанијата, приказната можела да биде сосем поразлична. ... Read More »

KFC го претвори Полковникот Сандерс во „виртуелен инфлуенсер“

Инфлуенсерите понекогаш знаат да бидат проблематични. Да, имаат голема публика и знаат како да го „здрмаат“ Инстаграм, но тие исто така имаат лоша навика да кажат или направат и некои прилично глупави работи кои на нивните спонзори им предизвикуваат главоболки. Сепак, тие се луѓе. Но, што ако не беа? Виртуелните ... Read More »

Гугл го лансира првиот сервис за достава на храна и лекови со дронови

Компанијата Wing во сопственост на матичната компанија на Гугл, Алфабет ја покренува својата прва јавна услуга за достава со дронови во Канбери, Австралија откако властите на оваа земја издале дозвола. Околу 100 домови во предградието Грејс во Палмерстоун и Френклин на почетокот ќе имаат пристап до услугата, а во наредните ... Read More »

Туристичка кампања што трансформира расистичка навреда и му дава позитивна конотација

Туристичката агенција „Black and Abroad“, чија таргетирана публика се луѓето со црна боја на кожата, ја искористи расистичката фраза „Врати се во Африка“ (“Go back to Africa”) во својата нова адвертајзинг кампања, давајќи му нова, позитивна конотација во насока на промоција на пан-Африканскиот туризам. Главниот спот на кампањата, дело на ... Read More »

Со рециклирани 50.000 пластични чаши, Budweiser направи фудбалско игралиште во Русија

Еден од најголемите светски спортски настани, Светското фудбалско првенство кое минатата година се одржа во Русија,зад себе остави многу голови, добри натпревари, но и многу пластика. Секако дека голем дел од пластичните чаши за пиво украсени со уникатни дизајни на Budweiser, како официјален спонзор на првенството, над 3,2 милиони кои ... Read More »

Фрустрациите на модерниот живот се премногу реални во овој спот на американските национални паркови

Современиот живот е полн со мали неудобности. Комфорот на цивилизацијата знае да потфрли, а не постои бекап. Во јавниот транспорт, „пекол“ се другите луѓе. Во најновиот спот на Службата за национални паркови на САД, агенцијата Grey New York ни претставува цела серија на фрустрации на модерниот живот, пречки кои можеби ... Read More »

“Don’t Leave Me Now” – Французите со песна бараат од Британците да останат во ЕУ

Малку врски го заслужуваат статусот „комплицирано е“ повеќе од онаа меѓу Франција и Британија. Двете нации поголемиот дел од изминатите 1000 години го поминале во војна помеѓу себе, но Светските војни на 20 век ги принудиле да станат сојузници, што не е исто со пријателство. Излезот на Велика Британија од ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365