Home » Креативен импулс (page 20)

Креативен импулс

Одлично илустрирани билборди по повод 30 годишнината на Мекдоналдс

Играта со светлина на овие билборди ги промовира најпознатите производи на брендот Мекдоналдс имаше некои одлични кампањи на билборди во својата историја, а сега додадоа уште една кампања во тоа наследство. Овој гигант во индустријата за брза храна работи во Унгарија од 1988 година и ја одбележа својата 30-годишнината со ... Read More »

Патики направени од рециклирани гуми за џвакање

Гумите за џвакање се многу популарни во светот и претставуваат “универзална забава”, но оставаат последици, бидејќи луѓето често по џвакањето ги фрлаат  на улица. Сепак, во Холандија, една група на луѓе пронајде начин овај отпад да се искористи. За да се намали количината на отпад и нечистотија, агенцијата Publicis, градската  ... Read More »

Холограмски статуи на 500 случајни минувачи во Брисел во кампања за промоција на туризмот

Оваа уникатна уметничка инсталација го промовира туризмот, фокусирајќи се на луѓето, а не само на знаменитостите во Брисел како туристичките дестинација Белгискиот железничка компанија Thalys создаде пет метри високи холограмски статуи од жители на Брисел, во обид да го промовира туризмот, но и духот на градот. Кампањата “Човечки споменици“ се ... Read More »

Досетлива визуелна метафора одлично го илустрира новиот производ на KFC

Нова принт кампања на KFC Најчесто, наједноставните работи се најдобри. И токму тоа е случај со новата принт кампања за KFC Hot and Spicy Chicken, која совршено го илустрира производот буквално претворајќи го во пламен, со цел да го прикаже ефектот на зачинета и лута храна. Агенцијата Ogilvy Хонг Конг ... Read More »

Кој ги знае рибите, избира “Кромарис“

Како да се изберат најдобрите риби? Водени од прашањето како потрошувачите можат да ги препознаат најквалитетните и најдобрите риби, креативците на агенцијата Bruketa&Žinić&Grey, во соработка со Иван Шариќ, дојдоа до навистина интересна идеја. Одлучија да ги “прашаат” оние кои ги познаваат рибите, а кој го знае тоа подобро од жителите ... Read More »

Нова урнебесна реклама на Ибрахимовиќ

Познатиот шведски фудбалер Златан Ибрахимовиќ вчера стана заштитно лице на компанијата „Виза“. Како официјален партнер на ФИФА, „Виза“ во соработка со Ибрахимовиќ летово ќе им дозволи на навивачите да не пропуштат ниту еден момент од акцијата на Светското првенство, а токму Швеѓанецот е новото заштитно лице, па се појави на ... Read More »

Погледнете ја новата реклама на Швепс со наслов “What do you expect”

“What Did You Expect?” стана “What Do You Expect?” Менување на само две букви може да создаде сосема ново значење: од конечен заклучок до неизвесен крај, од очекувано намигнување до повик за истражување на неочекуваното. Ова беше основната идеја за новата кампања која за Швепс ја изработи агенцијата BETC Париз. ... Read More »

“Биди тоа што сакаш и остани верен на себе!“ – нова реклама за СКОПСКО Smooth

Пивара Скопје ја претстави новата реклама за својот бренд Скопско Smooth која ја работеше во соработка со агенција Публицис и продукцијата Mozaik, под режисерската палка на Ѓорѓе Марковиќ. Спотот ја следи динамичната мелодија од песната “Дете“ на Д`Далтонс. “Играј по правила, бричи се редовно, седи мирен, омажи се веќе, биди ко ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365