Home » Креативен импулс (page 3)

Креативен импулс

Вашингтон Пост на Супербол: Демократијата умира во темница

Рекламирањето на Вашингтон пост на најголемиот американски спортски настан ја истакна важноста на новинарството и опасностите со кои се соочуваат новинарите. За време на натпреварот помеѓу Њу Ингланд Патриотс и Лос Анџелес Ремс во неделата се емитуваше едноминутно видео на Вашингтон Пост, во кое се прикажани настани од Втората светска ... Read More »

Овие пред и потоа портрети го покажуваат влијанитето на социјалните мрежи на нашето ментално здравје

M&C Saatchi и познатиот фотограф Ранкин ја прикажаа искривената перцепција на реалноста на социјалните мрежи во нивниот Visual Diet проект Агенцијата M&C Saatchi и познатиот фотограф Ранкин спроведоа многу моќен проект наречен Selfie Harm, во рамките на пошироката иницијатива наречена Visual Diet, чија цел е подигнување на свеста за тоа ... Read More »

Новата бренд кампања за Samsung Galaxy е микс на опуштена музика и неверојатна технологија која доаѓа

Една евергрин песна ги истакнува сите чуда кои ќе ги овозможи денешниот развој на технологијата во иднина Песната од 1950-тите, Que Será Será, во изведба на Дорис Деј, е оживена во новата кампања на Самсунг, која гледа во нашата иднина и сета неверојатна технологија што може да дојде. Заради тоа ... Read More »

Кампања на продукцијата на филмот Медена Земја: Со купена тегла мед донирате за децата од филмот

Тимот на документарниот филм „Медена земја“(Honeyland), кој победи во категоријата за документарни филмови од целиот свет на американскиот филмски фестивал „Санденс“, спроведува кампања за собирање средства наменети за семејството што се појавува во филмот. Кампањата ги повикува граѓаните да купат тегла мед од „Медената земја“, а парите од продажбата ќе ... Read More »

Откриена тајната на најпопуларното јајце на светот

Неколку недели откако стана најпопуларна фотографија на Инстаграм, јајцето кое ја победи Кајли Џенер и го надмина рекордот на Инстаграм, сега испрати важна порака за менталното здравје. На телевизискиот канал “Hulu”, се појави едноминутна реклама со јајцето која испраќа силна и креативна порака за менталното здравје и ја нагласува важноста ... Read More »

Авиокомпанија ги поврзува луѓето со помош на холограмски бар

Агенцијата DDB Unlimited создаде иновативно искуство за патниците, наречено ’Take-off Tips’ Што ако патниците кои чекаат да се качат во авион можат да разменат совети лице в лице со други кои патуваат во спротивна насока? Авиокомпанијата KLM Royal Dutch Airlines соработуваше со креативната агенција DDB Unlimited за да создаде бар ... Read More »

Самсунг доби патент за паметна маица

Се чини дека Самсунг развива нова паметна маица со вградени сензори кои можат да дијагностицираат болест преку паметен телефон. Технологијата користи сензори кои можат да направат опширна анализа на функцијата на белите дробови детектирајќи ги звуци на телото, како и обезбедувајќи дијагноза и совети, известува LetsGoDigital. Корејскиот гигант тврди дека ... Read More »

National Geographic со одлична кампања за спас на големите мачки ширум светот

Се бара изгубен мачор по име Арчи! National Geographic и агенцијата Tin Man ги здружија силите со уличниот уметник Дин Ѕевс Колман за да лансираат емотивна кампања која има за цел да ја подигне јавната свест за спас на големите мачки ширум светот. Колман исцртал „постер“ од 25 метри квадратни ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365