Home » Креативен импулс (page 30)

Креативен импулс

Кампања која ја нагласува комплексноста на вестите со слики од конфликти наспроти едноставни емотикони

Британската организација Newsworks преку впечатливи визуелни контарасти сака да укаже на одговорноста и длабочината на вестите Newsworks, стручно тело за национални дневни весници во Велика Британија, објави рекламна кампања која става впечатливи слики на конфликти наспроти дводимензионалните емотикони, за да ја демонстрира длабочината на вестите и потребата за доверливи вести ... Read More »

Сите црни точки во магазинот Дејли Меил добија боја во оваа одлична кампања

Еден ирски телеком оператор на одличен начин го искористи принт огласувањето за да ја промовира својата нова услуга Еве еден пример кој покажува дека огласувањето во печатените медиуми не е мртво, наспроти бројните тврдења на спротивното. Се` уште постојат агенции и компании кои пронаоѓаат одлични креативни начини да се промовираат ... Read More »

Агенцијата Buzzman си поигра со идејата за просечното во новата кампања за банката која сите ја препорачуваат

Оваа кампања користи апсурдни и прилично нелагодни ситуации за да ја промовира банката која сите сакаат да ја препорачаат Бурсорама банка во Франција и нивната агенција Buzzman претставија нова платформа на брендот која ја репозиционира банката и и` дава нов слоган: „Бурсорама банка: банка која секој сака да ја препорача“. ... Read More »

Кампања која ги спојува Олимписките игри и бегалската криза

Летните олимписки игри 2024 ќе се одржат во Париз, а француската организација за човекови права La Cimade со новата кампања потсети кога пливањето, скокањето и трчањето се повеќе од медали… Имено, тие во соработка со агенцијата Josiane ја лансираа кампањата „Living Is Winning“ каде што во три видеа се прикажани ... Read More »

Burger King ја искористи проекцијата на еден хорор филм за генијално тролање на McDonald’s

Burger King го претвори филмот направен по книгата на Стивен Кинг во своја најдолга реклама Хорор филмот направен по книгата на Стивен Кинг „Тоа“ (It), се врати на големите платна и додека легендарниот кловн од филмот ги разбива рекордите ширум светот, брендот Бургер Кинг пронајде досетлив начин да го вклучи ... Read More »

Dropbox се ребрендира и се обраќа на креативците во новата кампања

Новиот имиџ е инспириран од креативноста на корисниците на оваа услуга Dropbox, кој претставува еден од најпознатите светски сервиси за складирање и размена на податоци преку „cloud“, започна целосно ребрендирање со кое ќе внесе живописни бои и нов живот во компанијата, со тоа одбележувајќи 10 години работа. Најголемиото ребрендирање во ... Read More »

Жени кои го победиле ракот овековечени како ренесансни Мадони

Целта на кампањата е да ги охрабри жените на самопрегледи, за да ја откријат болеста на време Жени од Нов Зеланд кои имаат преживеано рак на дојка се овековечени во кампањата на новозеландската Фондација за борба против ракот на дојка (Breast Cancer Foundation NZ), и тоа во вид на фотографија ... Read More »

Рекламата за женско бричење која ја забрани Фејсбук

Компанијата која што се занимава со продажба на женски жилети остана збунета откако Фејсбук ја забрани нивната реклама поради кршење на правилата на сајтот поради “сексуално сугестивни или провокативни” слики. Промотивното видео го воведува концептот на “shoga” или јога за бричење, во кое се прикажани сите различни движења што жените ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365