Home » Креативен импулс (page 4)

Креативен импулс

Прво кафе во Хрватска испратено со дрон

Чуварот на светилникот на островот Бабац во Хрватска, Ивица Прскало, е првиот човек во Хрватска, на кого му е оспратено кафе со ексклузивен превоз, благодарение на брендот Franck и тимот на агенцијата Брукета&Жиниќ&Греј. Имено, кафето кое баристот на Franck свежо го подготви само за него, е испратено од островот Пашман ... Read More »

Како се раѓа идејата во главата на еден сценарист-кампања на CANAL +

Агенцијата BETC Париз нè води на луда авантура за раѓањето на идејата во “дивиот ум” на еден сценарист на CANAL + CANAL + е водечка француска кабелска мрежа позната по создавањето на исклучително популарни оригинални содржини, како што се сериите Spiral, The Young Pope, Versailles и The Bureau, но исто ... Read More »

Дали Титаник би потонал? Дали Ева би го пробала забранетото јаболко?Погледнете што би се случило доколку би постоеле паметните телефони

Агенцијата одлучи да замисли каква би била историјата на светот кога во некои преломни моменти би постоеле паметните телефони Каде и да се свртиме денес, можеме да најдеме вести и истражувања за негативните влијанија на мобилните телефони врз нашите животи, но и врз човештвото како целина. Телекомуникациската компанија Three од ... Read More »

Како културолошкото и јазичното потекло влијаат врз погледот на светот-живописна кампања која ги претвора зборовите во слики

Кампањата The World in Words на агенцијата Franklyfluent на впечатлив начин покажува како нашето културолошко и јазично потекло влијае врз нашиот поглед на светот Кога вашата работа е да го пренесете значењето на некој збор или концепт од еден на друг јазик, неизбежно е вашето културолошко и јазично потекло да ... Read More »

Гранд при за кампањата “Посети ја Фландрија“ на наградите Euro Effie

Покрај Гран-при, беа доделени три златни, две сребрени и три бронзени медали на свечената церемонија минатата ноќ Кампањата на белгиската туристичка организација Visit Flanders и агенциите Ogilvy и Social Lab Белгија, освои Гранд при на 2018 EACA Euro Effies наградите кои се одржаа минатата ноќ. Кампањата создаде силна емоционална врска ... Read More »

“I am Trash”-луксузен парфем направен од отпад

Агенцијата Ogilvy Париз во соработка со францускиот производител на парфеми Etat Libre d’Orange креираа кампања за промоција на специјален парфем, која се потпира на раѓањето на нешто убаво од нешто отфрлено. Компанијата Etat Libre d’Orange претходно оваа година ги објави своите планови за создавање на парфем кој содржи отпад, кој ... Read More »

Рено и Публицис Италија продаваат автомобили преку четботови

Рено Италија користи Instagram Stories и четботови за продажба на ограниченото издание на својот Captur SUV. Кампањата, која ја осмисли Публицис Италија, се однесува на Инстаграм приказни во манга стил кои го промовираат Captur SUV инспириран од Јапонија. Идните купувачи можат да ги следат овие т.н. “Токио приказни”, а потоа ... Read More »

Мекдоналдс и Икеа пронајдоа инспирација во шокантниот потег на Бенкси

Кон крајот на минатата недела, познататиот уличен уметник Бенкси го шокираше светот кога неговото дело се “самоуништи”, само неколку секунди откако беше продадено во аукциската куќа Сотби за 1,3 милиони долари. Контроверзниот потег некои го критикуваа, а некои го пофалија, но не постои сомнеж дека овој потег беше револуционерен и ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365