Home » Креативен импулс (page 76)

Креативен импулс

Златно-виолетовиот свет на Газоза не` привлекува !

Прилепска пивара деновиве лансираше нова реклама за “Прилепска Газоза“ која имаме прилика да ја погледнеме на македонските ТВ станици и на Facebook. Весела и разиграна, продукциски солидно скоцкана и со јасна приказна, без многу зборови но со многу елементи кои забавно зборуваат :) Се обидуваме да изброиме колку златно-жолто-виолетови содржини ќе ... Read More »

Како Инстаграм беше искористен за да охрабрува донирање на срца #GiveYourHeart

Во светот на трансплантирањето оргни и неопходноста на луѓето на кои им е потребно тоа, реалноста, за жал, е дека многу луѓе кои можат да бидат донатори решаваат да не се, а тоа е голем простор за црниот маркет кој прави длабок пробив (често слушаме за бизарни приказни за луѓе кои се пробудиле со ... Read More »

Кампања “Не и судејте на жената според нејзината облека“

Дали деколтето, здолништето, потпетиците…и се кратки, таман или долги ? – Прашање кое не ни треба ! Многумина ја нарекоа “шокантна“ кампањата која за Швајцарската организација за човекови права “Terre Des Femmes“, ја направија дизајнерката Theresa Wlokka и студентите од Miami Ad School од Хамбург Германија. Кампањата насловена како “Не и судејте на ... Read More »

“Во чест на југословенскиот графички дизајн“

Зоран Кардула, дипломиран електро инжинер, кој во моментов работи како графички дизајнер во агенцијата “Публицис“ од Скопје, во својот последен проект редизајнираше некои од најпознатите југословенски логоа и постери. Зоран вели дека сакал да направи нешто што ќе му ги врати старите убави сеќавања на земјата. Бидејќи Југославија беше позната по ... Read More »

Кока Кола со нова реклама “Помагам бидејќи го сакам овој свет“

Колку и да е убав светот околу нас, секојдневно се соочуваме со многу различни и понекогаш не толку пријатни случки. Почнувајќи од ситници како што се пукање на жиците од гитарата па се до поголемите елементарни непогоди. Кока-Кола сака да стави до знаење дека не мораме да ги чекаме големите ... Read More »

Кампања “16 дена активизам против насилство врз жените и девојчињата“

Една од кампањите кои, слободно можеме да кажеме дека ја одбележаа 2014 година, беше и таа во организација на агенциите на ОН во државава насловена како “16 дена активизам против насилство врз жените и девојчињата“. Глобалната кампања која се организира секоја година од 25 ноември до 10 декември, има за цел подигнување ... Read More »

Фејсбук ги лансираше своите први ТВ реклами за UK пазарот

Фејсбук започна ТВ и outdoor кампања во UK, промовирајќи го своето значење во задржувањето на постојаните и креирањето на нови пријателства. Кампањата која беше креирана од in-house тимот The Factory е насловена како “the friends“ и е придружена со две ТВ реклами кои за прв пат се наменети за британскиот ... Read More »

Пјерлуиџи Колина како главен лик во новата реклама на MasterCard

Најпопуларниот фудбалски судија на сите времиња, Пјерлуиџи Колина е главниот лик во новата реклама на MasterCard, еден од главните спонзори на Лигата на шампиони во фудбал.  Две “маалски” екипи се сретнаа на терен во Турција во меч кој требаше да биде ист како и повеќето што претходно ги имаат одиграно. ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365