Home » Маркетинг & Адвертајзинг (page 10)

Маркетинг & Адвертајзинг

Наградени најдобрите кампањи на меѓународните Clio Awards

Ако имавте некаков сомнеж дека адвертајзингот прераснал во трка за креативни иновации, не гледајте подалеку од победниците на овогодинешното издание на меѓународниот креативен фестивал Clio Awards. Највисокото признание на фестивалот, Grand Clio наградата, им припадна на брендовите и идеите кои го предизвикуваат концептот на адвертајзингот како област закотвена во 30-секундни ... Read More »

ЕУ ги заострува правилата за рекламирање со цел заштита на малолетниците

Застапниците на Европскиот парламент во вторникот со мнозинство гласови ги усвоија измените на директивата за обезбедување на аудиовизуелни медиумски услуги со кои ќе се заострат правилата за огласување заради заштита на децата и поголема промоција на европска содржина. Построго ќе ги регулираат содржините кои повикуваат на насилство, омраза и тероризам, ... Read More »

„Младост без лудост“ на РСБСП помеѓу најуспешните кампањи за безбедно и одговорно возење

Ја најавија креативни графити низ Скопје, а ја обележаа многубројни активности и настани во кои учество земаа и познати јавни личности кои преку црно-бели фотографии навестуваа нешто ново и интересно, а пред сѐ едукативно и општествено одговорно. Со силна јавна поддршка преку пишаните, електронските и социјалните медиуми, споделувана и одважена ... Read More »

Погледнете ги тајните пораки кои ги кријат логата на познатите компании

Како што Данците во една од рекламните кампањи на Кока-Кола успеаја во “личниот потпис” на овај светски бренд да остават и свој национален печат, своето знаме, така многу комапании со своето лого понекогаш испраќаат скриена порака Големите, светски познати компании не станаа лидери преку ноќ, нивниот пат кон успехот бил ... Read More »

За првпат во Македонија првата миризлива Mastercard® дебит бесконтактна картичка на Еуростандард Банка

Глобалниот лидер за платежни решенија – Mastercard, во соработка со Еуростандард Банка, од денеска за македонските граѓани воведува нова и уникатна Mastercard дебит бесконтактна картичка со мирис на малина. Новата миризлива картичка е првата Mastercard дебитна картичка, а воедно и прва бесконтактна картичка во портфолиото на Еуростандард Банка,  која доаѓа ... Read More »

Џејми Манделбаум е најновиот член на Golden Drum Hall of Fame

Креативниот фестивал Golden Drum соопшти дека Џејми Манделбаум, генерален креативен директор на VMLY&R Europe од Чешка, е најновиот член на the Golden Drum Hall of Fame. Џејми Манделбаум има работено на три континенти за брендови како: Adidas, Absolut Vodka, Bel, BBC, BMW, Chanel, Coca-Cola, Danone, Erste Bank, Forbes, Harley Davidson, ... Read More »

Светски класици на домаќински начин

Еден од спонзорите и пријатели на неодамна одржаниот 52. Bitef (Белградски интернационален театарски фестивал) беше и компанијата Carnex, која сакаше да ги задоволи сите посетители и широката јавност со интересни активирации на социјалните мрежи за време на театарската церемонијата. Осмислувањето и реализацијата на овие активации беше задача на дигиталниот тим на ... Read More »

Познатата меме фотографија ќе биде забранета бидејќи е сексистичка

Така барем одлучија властите во Шведска Овој меме е искористено во анализата на трендовите во популарната култура, во политички контекст и во коментарите за кревката природа на човечките односи, но е сексистичко. Ова е барем мислењето на специјалното државно тело во Шведска. Комисијата во Шведска утврдила дека сликата ја опишува ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365