Home » Маркетинг & Адвертајзинг (page 110)

Маркетинг & Адвертајзинг

Време е за промена на името!

Дали би го промениле своето име? За награда Ви следуваат стан во Берлин, Германија (во времетраење од една година) со тераса, спална, целосно опремена кујна + велосипед со Вашето име изгравирано на него, авионска карта во еден правец до Берлин, два бесплатни лета до Франкфурт и Минхен и часови за ... Read More »

#HelloBeer – малку поинакви пивски реклами

Кога група млади дечки ќе начекаат ДОБРО пиво… и.. ќе се запијат, често прават глупости т.е. “будалии“ :) Нели? Тоа е факт на кој никој неможе да му противречи, но факт кој многу пивски компании сакаат да го сокријат во своите реклами за “ДОБРО пиво“, факт кој маркетерите гледаат да ... Read More »

Facebook и Google во огласувачка офанзива

Најавата за поголеми глобални буџети на компаниите за наредната година, приближувањето на светското првенство во Фудбал, зголемувањето на интернет корисниците и пристапот на интернет преку мобилни уреди се чини се голем предизвик за најголемите интернет компании Google и Facebook во годинава што претстои на пазарот да се прмовираат како незамислив ... Read More »

(Галерија) Босанската New Moment New Ideas прослави 10 години постоење

New Moment Bosna 10 godini

New Moment New Ideas Босна и Херцеговина деновиве прослави 10 години од своето постоење. По тој повод беше организирана забава за вработените, соработниците и пријателите на агенцијата. Њу Момент БиХ како дел од регионалната мрежа на Њу Момент е основана во 2003 година и себеси се афирмираше како една од ... Read More »

Фејсбук до компаниите: Платените реклами побрзо ќе Ве донесат до фановите

Сигурно веќе сте заприметиле дека од пред 2-3 недели објавите на компаниите и огласувачите на најпознатата социјална мрежа Фејсбук се поретко стигнуваат до таргет групата на фанови кон кои се насочени,односно што би се рекло на “нашки“ “ричот е баеѓи паднат” :) .Сето тоа го потврдува и „AdAge“ во своето ... Read More »

AdWeek ги избра “Најдобрите 10 реклами за 2013“

Мега-популарниот адвертајзинг портал AdWeek, објави листа на 10-те најдобри реклами кои ја одбележаат 2013 година. Највисокото место на пиедесталот според AdWeek го заслужуваат Ogilvy & Mather (Brazil) со нивната реклама за Dove. Втора најдобра реклама за 2013 според AdWeek  е рекламата на The Richards Group (Dallas) за клиентот RAM. Третото ... Read More »

За мене едно ХАЈДУК млеко, јогурт и сирење !

Хајдук млеко, јогурт и сирење

Благодарение на Пословни.хр, вчера попладнето имав можност да прочитам една многу интересна вест за соработка која на прв поглед изгледа помалце невообичаено, но според мене е соработка помеѓу фудбалски клуб и млекара ! Станува збор за договорот помѓу Фудбалскиот клуб Хајдук од Сплит и млекарата Милс од Сплит кои претставија ... Read More »

Во Белград се оддржа ноќта посветена на рекламите и рекламџиите

Саботата навечер, во преполниот Сава центар во Белград, се оддржа 14-тата по ред “Noc Reklamozdera“, ноќта на која се доделија повеќе награди и призананија за најдобрите реклами, брендови и кампањи во изминатата година во Србија а се оддаде признание и за сите луѓе кои на овој или оној начин придонеле ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365