Home » Маркетинг & Адвертајзинг (page 118)

Маркетинг & Адвертајзинг

Golden Drum 2013 – предавачи

20-тиот Golden Drum интернационален адвертајзинг фестивал во Порторож, Словенија, започнува на 9-ти октомври (што ќе му дојде другата недела). Програмата за настанот можете да ја погледнете на следниот линк, додека предавачите што ќе бидат присутни на овој настан се следните: Read More »

Што огласувачите мислат за маркетинг агенциите?

На панелот на огласувачи насловен “Како бираме маркетинг агенција“ кој се оддржа во склоп на BalCannes ревијата на Weekend Media Festival-от претставени се резултатите од истражувањето на HURA кое го изработи истражувачката куќа Ipsos врз 37 огласувачи клиенти на маркетинг агенции во Хрватска – во однос на ставовите на огласувачите ... Read More »

Кои се најдобрите регионални проекти од областа на социјалните мрежи и мобилните апликации?

SoMo borac

Викендов позади нас, во склоп на Weekend Media Festival за првпат се одржа  настанот “SoMo Борец“ кој имаше за цел да ги презентира најдобрите проекти/кампањи од областа на социјалните мрежи и мобилната технологија во регионот. Проектите беа оценувани од страна на меѓународно жири составено од експерти во социјалните мрежи и мобилни апликации. Од ... Read More »

Mercedes-Benz кокошките

Никогаш, никогаш, никогаш нема да ги ставите Mercedes-Benz во иста реченица со кокошки. Барем така е изграден брендот досега. Но, време е нешто да се смени. Ако не за друго, да се нагласи позитивниот дух. Magic Body Control, на Mercedes-Benz. Read More »

Агенцијата “Direct Media“ доби нов сопственик

Direct Media

Компанијата “Direct Media“, членка на “Мултиком групата“ во досегашна сопственост на Драган Џилас, стана дел од медиската групација на бугарскиот бизнисмен Красимир Гергов. Direct Media која се вбројува меѓу најуспешните агенции за интегрирани комуникации, медиа планирање и медиа закуп во регионов, вработува преку 150 луѓе во своите канцеларии во 7 ... Read More »

Кампањите на МекКен Скопје и Њу Момент во топ 25-те кампањи од регионов

Изминатиов викенд во рамки на Викенд Медиа Фестивалот се оддржа второто издание на BalCannes регионалната ревија на најдобрите маркетинг кампањи за изминативе 365 дена. Од вкупно пријавени 82 кампањи на 50 агенции и 71 огласувач, од шест земји од регионов (Македонија, Србија, Хрватска, БиХ, Црна Гора и Словенија), жирито составено ... Read More »

Романската кампања која ја понижи Англија

Пред неколку месеци како одговор на се поголемото доселување на Романци и Бугари на Англиско тло, англичаните спроведоа остра антиемиграциона кампања чиј движечки слоган беше “Овде Вам нема да Ви се допадне“. Очигледно беше дека голем дел од Романските доселеници се најдоа повредени од оваа англиска “гостопримливост“, но наместо со ... Read More »

Најпознатата реклама…за рекламите !

Подолу ќе ја видите оригиналната реклама на Ogilvy&Mather за Ogilvy&Mather, од 1.900 зборови насловена како “Како да направите реклама што продава“ креирана лично од David Ogilvy а објавена во весниците од 60`тите и 70`тите години. Вистински “учебник” кој сакав да го споделам со Вас! Да….и маркетинг агенциите треба да се ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365