Home » Маркетинг & Адвертајзинг (page 2)

Маркетинг & Адвертајзинг

Во последните 3 месеци, Трамп потрошил 5,6 милиони долари за Фејсбук и за Гугл реклами

Само во последните три месеци се потрошени 5,6 милиони долари, според истражувањето спроведено од страна Bully Pulpit Interactive. Иако до следните претседателски избори во САД има една и пол година, потенцијални кандидати се` повеќе се вклучуваат во трката. Некои привлекуваат внимание со своите идеи и ветуваат големи работи, други едноставно ... Read More »

Иво Лауренчиќ постхумно прогласен за креатор за навек во регионот

Меѓународно признание за особен придонес во промоцијата на претприемништвото Oсновоположникот на современата македонска креативна и маркетинг индустрија – Иво Лауренчиќ, постхумно е добитник на специјалното признание „Креатори за столетијата“ за особен придонес во промоцијата на претприемништвото во Централна и Југоисточна Европа. Престижната награда која ја добиваат најзаслужните за развојот на ... Read More »

Дигитални медиуми, е па што?

Дека дигитализацијата и креативноста може да се “то су срца два” докажа кампањата за уникатната изложба “Во земјата на змејовите” на Скопје Сити Мол. Маркетинг агенцијата Навигаторс, преку тизер кампањата дека сè повеќе Скопјани виделе огромни сенки, во Капрош 4, во околината на Скопје Сити Мол, предизвика лавина реакции кај ... Read More »

Имате паметен телевизор? Подгответе се за персонализирани реклами

Иницијативата е започната од страна на медиумите гиганти Disney, Comcast, NBCUniversal, CBS и многу други, а нивната цел е да ги продаваат вашите податоци на огласувачите Сите знаеме дека социјалните мрежи се преполни со таргетирани реклами, но никој не очекуваше дека еден ден ќе се појават и на нашите телевизори. ... Read More »

СКОПСКО – бренд икона која нѐ спојува веќе 95 години

Значаен јубилеј на водечкото пиво на пазарот Пивара Скопје лансираше нова комуникациска платформа со која започнува одбележувањето на 95-годишнината на носечкиот бренд во своето пивско портфолио. Со неа, СКОПСКО потсетува на својата автентична вредност која ја поседува уште од 1924 година – да биде еден вид специјална нитка која ги ... Read More »

Campaign ја прогласи McCann Worldgroup Europe за агенциска мрежа за 2019 година

McCann Worldgroup Europe е прогласена за агенциска мрежа на годината за регионот ЕМЕА (Европа, Блискиот Исток и Африка) од страна на реномираниот адвертајзинг магазин Campaign. Ова е прва година во која магазинот воспостави категорија ЕМЕА, а McCann покажа силен регионален раст, стекна голем број на нови деловни партнери во регионот, ... Read More »

Лансиран е Ad-women.com, глобален регистар на женски таленти во огласувачката индустрија

Станува збор за иницијатива зад која стојат две жени креатвки, Лина Францон и Јохана Јохансон, со крајна цел за создавање на порамноправна огласувачка индустрија. Иницијативата започна во есента 2016 година, кога два пријателки и поранешни колешки го започнаа шведскиот претходник на овој проект, “Kreatörskvinnor“. Добија многу позитивни реакции и барања ... Read More »

„Не игнорирај! Реагирај!“, кампања за подобра животна средина

Институтот за комуникациски студии денеска го претстави почетокот на кампањата за подобра животна средина „Не игнорирај! Реагирај!“. Целта на кампањата е да се зголеми притисокот кон јавните институции за поефикасно решавање на проблемите од животната средина и истовремено да се поттикне и насочи граѓанскиот активизам кон државните и локалните институции ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365