Home » Маркетинг & Адвертајзинг (page 30)

Маркетинг & Адвертајзинг

Pepsico ќе ги пренасочи своите огласувачки буџети назад на своите главни брендови

PepsiCo годинава ќе ги пренасочи своите огласувачки буџети на брендовите на газирани пијалоци како Pepsi и Gatorade оваа година, откако поголемиот дел од 2017 година се фокусираше на промовирање на новиот асортиман на здрави производи. Во извештајот на компанијата за четвртиот квартал се наведува стагнација на приходите, при што се ... Read More »

Google Chrome започна да ги блокира рекламите, погледнете кои и како

Алатката за блокирање на реклами вградена во прелистувачот Chrome е активна од 15 февруари. Не ги блокира сите реклами на сите веб страници, но би требало да ги открие несоодветите рекламни формати и да ги казни веб порталите кои ги прикажуваат Веб-прелистувачот на Google Chrome сега има вграден блокатор на ... Read More »

Избрано ново раководство на ИАБ Србија

Членовите на Управниот Одбор на ИАБ Србија избраа ново раководство на оваа организација и позицијата претседател на Управниот одбор му е доверена на Игор Жежељ, CEO на Wireless media, додека на позицијата на извршен директор е избрана Данка Трбојевиќ, акаунт директор во агенцијата Drive. Новоизбраниот претседател на Управниот Одбор на ... Read More »

Новата реклама на McDonald’s со песна од каталогот на Филтер Лабел

Најновата реклама на McDonald’s за нивните Maestro сендвичи искористи песна од каталогот на македонската издавачка куќа и компанија за лиценцирање на музика Филтер Лабел. Креативниот директор кој работеше на рекламата имаше идеја да направи нешто поинакво од досегашните промо клипови на брендот и побара песна што на конечниот производ ќе ... Read More »

Најкреативната кампања на светот за 2017 година е…

Gunn Report, глобален индекс за креативни перформанси во рекламирањето, ги објави резултатите од својот нов Gunn 100 извештај кој содржи листа на 100 најуспешни рекламни идеи во 2017 година. Ранг листата, која вклучува врвни креативни агенции, агенцијата мрежи, холдинг компании, брендови, огласувачи и земји, се составува со анализа на резултатите ... Read More »

Огласувачите се закануваат со напуштање на Фејсбук и Гугл

Фејсбук и Гугл во последно време се на голем удар на критики –  од поранешни вработени, преку инвеститори до бројни здруженија, се чини дека секој има нешто да им приговори на овие компании. Здружението на педијатри и психолози тврди дека Фејсбук го оштетува здравјето на децата, поранешните вработени и некои ... Read More »

Mercedes-Benz ја избра Публицис за своја глобална агенција

Mercedes-Benz ја избра Публицис групацијата како своја глобална агенциска мрежа. Publicis Groupe ќе биде задолжена за сите креативни и дигитални кампањи на овај автомобилски бренд. Ангажманот ќе опфати околу 40 пазари ширум светот, не вклучувајќи ги САД, Германија и Кина, со кои ќе  раководат Merklei & Partners, Antoni и BBDO. ... Read More »

Со новиот потфат, Тесла се запиша во историјата на маркетингот

SpaceX оваа недела лансираше една од своите ракети во вселната, а еден од патниците беше и автомобилот Tesla Roadster, сега веќе и официјално, првиот автомобил во вселената! Елон Маск првиот човек на компаниите SpaceX и Tesla, во вторникот успешно ја лансира ракетата Falcon Heavy, која сега ја носи титулата на ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365