Home » Маркетинг & Адвертајзинг (page 4)

Маркетинг & Адвертајзинг

Најпопуларните реклами на YouTube во периодот помеѓу два Кански фестивали

Youtube ја објави листата на видео реклами кои биле најгледани во периодот помеѓу Cannes Lions 2017 и овогодишното издание на фестивалот 1. LG Astronaut Brand TVC Ad Film – 20 Years Anniversary Story Video – Life Is Good 2017 Brand – LG India; Creative Agency – HS Ad; Media Agency ... Read More »

Доделен првиот Гранд При на Cannes Lions 2018 за краткиот филм за донирање на органи

Вчера официјално започна 65 Меѓународен фестивал на креативноста Cannes Lions , најголемиот светски фестивал за адвертајзинг, а синоќа се доделени и првите награди во категоријата Health&Wellness и Pharma. Краткиот филм на клиниката Монтефиоре, насловена како “Corazón – Give Your Heart” за донација на органи, креиран од страна на агенцијата JohnXHannes ... Read More »

Домашните миленици како инфлуенсери

Сопствениците на миленичиња кои им отвориле профили на социјалните мрежи, можат да заработат добри пари преку рекламирање на разни производи заедно со нивните кучиња, мачки, ежиња, мајмуни, па дури и свињи. Многумина веруваат дека инфлуенсерите имаат работа од соништата – го прават она што го сакааат и за тоа некој ... Read More »

Најдобрата агенција во регионот од BalCannes оди на фестивалот Cannes Lions 2019!

За наградите ќе одлучува жири составено од 25 експерти, претставници на клиенти, агенции и новинари од неколку земји во регионот Сите агенции за пазарно комуницирање од регионот се повикани до 1 септември 2018 година да ги пријават своите кампањи на BalCannes, кој и оваа година ќе се одржи во Ровињ, ... Read More »

McCann Talks: Ние ја живееме иднината

Автор: Владимир Ќосиќ, дигитален креативен директор на агенцијата McCann Белград и главен и одговорен уредник на третото издание на McCann Talks Третиот број на публикацијата McCann Talks може да се симне од овој линк: http://www.mccann-talks.rs/pdf/McCANN-Talks-v3.pdf Без оглед на тоа што често забораваме во целокупната трка за обезбедување на егзистенција, постојат одредени ... Read More »

Успех за кампањите на Coca-Cola Company, Koncern Bambi и Ahold Delhaize на вториот Effie Awards Србија

На вториот фестивал Effie Awards во Србија, во конкуренција на вкупно 49 пријавени проекти, кампањите на компаниите Кока-Кола и Бамби, потпишани од страна на McCann Белград во соработка со UM Белград, освоија бронзени признанија за ефикасност и постигнување на бизнис резултати, додека кампањата на компанијата Ahold Delhaize е финалист во ... Read More »

Доделена наградата PRO PR Infigo во Белград

Комисијата за PRO PR наградите, на неодамна одржаната конференција, и` ја додели наградата PRO PR Infigo на Марија Вичиќ која се доделува на поединци кои посебно придонесуваат за развојот на комуникациската индустрија. Наградата беше доделена во Белград од страна на Даниел Колетиќ, организатор на PRO.PR конференцијата. При доделувањето на наградата, ... Read More »

Како објавите на социјалните мрежи станаа профитабилен бизнис

Наскоро нема да има компанија која не користи услуги од инфлуенсери за промовирање на своите брендови и производи Социјалните мрежи го променија начинот на кој комуницираме, но и на кој ги конзумираме информациите и рекламите. Покрај традиционалните реклами, кои се очигледни реклами, одеднаш се појавија и објави за кои на ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365