Home » Маркетинг & Адвертајзинг (page 5)

Маркетинг & Адвертајзинг

Топ 10 најголеми промашувања на брендовите за 2018 година

Реномираниот магазин AdAge ги откри најголемите промашувања кои ги направија брендовите оваа година. За крајот на годината, реномираниот американски магазин AdAge се осврна на годината што изминува и ги откри најголемите промашувања направени од брендовите оваа година,  како еден вид предупредување за следната година. Како што забележува магазинот, многу брендови ... Read More »

11 UEPS признанија за McCann Белград

  Наградени кампањите за mts, Coca-Cola, MAXI, #Neželjena и Mastercard Во конкуренција од 270 кампањи пријавени на традиционалниот UEPS конкурс, дури 11 признанија и`беа доделени на агенцијата McCann Белград и тоа за кампањите #Несакана, The Red Thread, mts го чува твојот свет, Започни нешто непроценливо, Знаете што купувате, Макси пазар – ... Read More »

Американка го тужи Apple поради нешто што во рекламата за новиот iPhone не се гледало

Ова е за прв пат промотивните материјали за некои од најновите модели на iPhone да бидат темелно проучени во правна перспектива Можеби звучи бизарно, но американката Кортни Дејвис, го тужи технолошкиот гигант Apple, бидејќи телефонот iPhone која што го нарачала, дошол со мал засек на врвот на екранот, објави Бизнис ... Read More »

Кои се предвидувањата за глобалната медиумска индустрија за 2019 година?

Експертите на MediaCom ги споделуваат своите предвидувања за годината што следи Во ерата на брзи промени предизвикани од немилосрдниот развој на технологијата, медиумскиот свет веројатно е најподложен на влијанието на овие промени. На крајот на една година, вообичаено е да се направат предвидувања за годината што доаѓа, но, се разбира, ... Read More »

Кампањата #Несакана најдобра во категоријата кампањи кои го прават светот да биде подобро место

Први Eurobest награди за тимовите на McCann Подгорица и McCann Белград Eurobest, како еден од најважните адвертајзинг фестивали, носи нови награди за кампањата #Несакана, која за НВО Центар за правата на жените беше реализирана од страна на агенциите McCann Подгорица и Белград, со поддршка на медиската агенција UM Подгорица. По наградите на ... Read More »

WPP најави укинување на 3 500 работни места

Холдинг компанијата WPP ги објави своите планови за затворање или спојување на речиси 200 канцеларии во целиот свет, што ќе значи гаснење на 3.500 работни места во процесот на преструктуирање на компанијата, која вработува околу 140.000 луѓе. Од друга страна, WPP објави дека повторно ќе се фокусира на своите корени, ... Read More »

Лондон ги забрани рекламите за брза храна во јавниот транспорт

Забраната за рекламирање брза храна ќе биде наметната низ целата јавна транспортна мрежа во Лондон на почетокот од следната година и покрај острото противење на рекламната индустрија. Лондонскиот градоначалник Садик Кан објави дека од 25 февруари следната година ќе бидат забранети сите реклами за брза храна и производи кои содржат ... Read More »

Форбс ја објави листата на најплатените Јутјубери на светот за оваа година

Најплатениот Јутјубер на светот има осум години Според проценките на Форбс, младиот Рајан со своите рецензии на играчки оваа година заработил околу 22 милиони долари и се наоѓа на деветтото место на листата на најплатени Јутјубери во светот. Весникот Форбс редовно ја објавува листата на најбогатите луѓе на светот воопшто ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365