Home » Политички маркетинг

Политички маркетинг

Претседателска Кампања `19: Какви слогани и визуелни комуникации одбраа кандидатите

Денеска официјално започнува изборната кампања во пресрет на Претседателските избори кои треба да се одржат на 21 април (прв круг) и 5 мај (втор круг). Кандидатот Стево Пендаровски кој доби подршка од владините партнери СДСМ и ДУИ подржан и од нивните коалициони партии, на изборите ќе настапи со слоганот “Заедно ... Read More »

Google ќе бара потврда на идентитетот за политичко рекламирање

САД очекуваат избори за Конгресот на есен, што е можност и Google да му се придружи на Фејсбук во напорите да се спречи ширењето на лажни вести. Во таа прилика, компанијата од Mountain View одлучи во одредена мера да ги измени своите правила, односно политиката поврзана со прашања на транспарентноста. ... Read More »

Политичките реклами на Фејсбук ќе бидат јасно означени

Фејсбук објави неколку промени кои ќе ја зголемат транспарентноста на рекламирањето за политички цели Со цел да ја намали штетата за сопствената репутација, но, исто така, да ја минимизира можноста дека нивната социјална мрежа повторно ќе се искористи за ширење лажни вести и манипулирање со избори и референдуми, во Фејсбук ... Read More »

Политички маркетинг: Неполитички средби

Како што верувам добро знаете во Република Македонија секогаш изборите се оддржуваат во Недела, а саботата, денот пред гласањето, се смета за ден во кој важи изборниот молк, односно ден во кој е забрането било како политичко рекламирање со цел на гласачите да им се остави “слободен простор“ да размислат ... Read More »

Фејсбук и Гугл би можеле да се соочат со остри правила за политичко огласување

Во американскиот Конгрес се разгледуваат нови закони кои ќе го отежнат политичкото рекламирање на онлајн платформите Фејсбук, Гугл и другите онлајн платформи може да се соочат со построги правила за политичко рекламирање во САД, доколку новата предложена законска рамка биде усвоена од Федералната изборна комисија (FEC). Предлогот напишан од страна ... Read More »

Стевчо Јакимовски стана прв политичар со персонална мобилна апликација

Во пресрет на локалните избори кои во Македонија ќе се одржат овој октомври, политичарот и актуелен градоначалник на општина Карпош, лансираше мобилна апликација преку која овозможува непосредна комуникација со него и неговиот тим. “Следејќи ги светските трендови, градоначалникот на Општина Карпош и претседател на ГРОМ, Стевчо Јакимовски ќе биде постојано ... Read More »

Алатка на Washington Post која автоматски ги проверува твитовите на Trump

‘’The Washington Post’’ е еден од водечките издавачи кои медиумски ги покриваа новостите околу претседателските избори оваа година, со ‘’агресивно’’ споделување на новости за избраниот претседателски кандидат  Donald Trump. Овој издавач не застанува тука и покрај завршетокот на изборите. The Washington Post  штотуку претстави  нова алатка корисна за следбеницитете на социјални ... Read More »

Како социјалните медиуми влијаат врз политичкиот избор?

Во екот на резултатите од претседателската трка во САД и изборот на Donald Trump, решивме да дедеме краток осврт на феномент кој ги поврза политиката и социјалните медиуми – кампањата на Barac Obama од 2008 година или како што многумина го нарекуваат “првиот претседател избран со моќта на социјалните медиуми”! ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365