Home » PRESS

PRESS

“Лажни вести” – израз на годината за 2017 година

Компанијата Колинс, која издава речник на англискиот јазик, го прогласи изразот „лажни вести“ (fake news) за израз на годината. Овај термин, кој се состои од два збора, ќе биде вклучен во следното печатено издание на речникот. Терминот се дефинира како „погрешна, често сензационалистичка информација, која се шири под маската на ... Read More »

Зошто секое продажно место треба да прифаќа American Express картичка?

American Express е најпозната платежна картичка во светот, најмногу заради нејзината безбедност и престижноста на трговските партнери кои ја прифаќаат. Во Македонија картичката ексклузивно ја издава  Силк Роуд Банка. Анализираме зошто трговците би требало да прифаќаат American Express, и кои се предностите за корисниците на овој картичен бренд. „ American ... Read More »

Жито Маркети е нов Трговски Партнер на Lyoness во Македонија

Успешниот македонски ланец Жито Маркети стана нов Cashback Card партнер на интернационалната Куповна Заедница Lyoness. Оваа соработка значи дека Членовите на Lyoness може да ги уживаат атрактивните бенефити од купувањето во сите Жито Маркети во Македонија   Cash back картичката, од крајот на овој месец, може да се користи на ... Read More »

Во четврток од 21:30 часот прва епизода од серијалот за Македонија “Загрозено мнозинство“ на телевизија Ал Џезеира Балкан

Со почеток од 21:30 часот, овој Четврток (18.05) ќе започне да се емитува новиот документарен серијал на телевизија Ал Џезеира Балкан насловен како “Загрозено мнозинство“ (“Ugrožena većina“). Политичко-историскиот серијал опфаќа вкупно 6 епизоди кои ќе бидат прикажувани секој четврток во истиот термин (21:30ч.) и во него ќе се бараат одговорите ... Read More »

Нова иновативна терапија за хематолошки малигни болести, која овозможува двојно подолго преживување без прогресија на болеста, достапна за пациентите во Македонија

Нова надеж за болните од хематолошки малигни болести во Р. Македонија е пристапот до новиот таргетиран лек GAZYVA® (obitunuzumab), за лекување на најчестиот вид хематолошки малигни болести, хронична лимфоцитна леукемија и релапс/рефракторен не-Хочкинов лимфом. Gazyva (obitunuzumab)  e лек на фармацевтската компанија „Рош“, кој овозможува продолжено вкупно преживување и подобрен квалитет ... Read More »

Интерсофт, со комплексот “Ветрило” ќе се претстави на саемот за градежништво

Со цел подобро информирање на заинтересираните клиенти за карактеристиките на комплексот Ветрило, како и на други нивни проекти, Друштвото за градежништво, проектирање и инженеринг ИНТЕРСОФТ ЛТД Скопје со свој штанд ќе се претстави на 14-от Саем на грaдeжништвo, грaдeжни мaтeриjaли и грaдeжнa мeхaнизaциja, кој во период од 28 февруари до ... Read More »

ФАБРИКА КАРПОШ ГИ ПОСЕТИ ДЕЦАТА ОД СОС ДЕТСКО СЕЛО

Фабрика Карпош денес го посети СОС Детското село каде заедно со Дедо Мраз подарија новогодишни пакетчиња, а дечињата организираа специјална предновогодишна приредба за нивните гости. „Споделената радост е поголема радост – навистина ни е драго што нашата среќа ја споделивме со дечињата, а за возврат добивме многу љубов, насмевки и ... Read More »

Сакаш Heineken, a не знаеш што означува црвената ѕвезда

Црвената ѕвезда? Тоа е древен симбол на пивските мајстори. 4-те краци ги претставуваат целосно природните состојки: јачменов слад, вода, хмељ и уникатниот квасец Heineken A-Yeast®. Во средниот век, петтиот крак ја претставувал „непознатата магиjа” за подготовка на пиво. Но повеќе не се потпираме на магија. Ја заменивме со посветено мајсторство ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365