Home » Во фокусот

Во фокусот

На Денови на комуникации стигнува најдобриот експерт за односи со јавност во светот

Следниот и воедно последен најавен предавач на овогодинешната богата програма на фестивалот е глобалниот потпретседател на компанијата Philip Morris International и наградуван експерт за односи со јавност Веќе е познато дека богатата програма на овогодишниот фестивал Денови на комуникации нуди за секого по нешто во комуникациската индустрија. Покрај разните панели ... Read More »

DC Comics со приговор за новиот јубилеен амблем на фудбалскиот клуб Валенсија

Американскиот издавач на стрипови DC Comics, познат по своите ликови Бетмен, Супермен, Вондер Вуман, Флеш и други, поднесе приговор против шпанскиот фудбалски клуб Валенсија поради новото лого на клубот. Имено, по повод 100-годишнината од основањето, фудбалскиот клуб Валенсија претстави нов амблем кој прикажува лилјак со отворени крилја во златно-црна боја. ... Read More »

Отворен е национален конкурс „Иновативно претпријатие на годината“

Фондацијата Претприемачки Сервис за Млади во рамки на проектот „Јакнење на капацитетите на малите и средни претпријатија преку подобрена поддршка за иновации“, финансиран од ЕУ, објавува конкурс до сите компании регистрирани во државата за избор на „Иновативно претпријатие на годината“.  Националниот конкурс „Иновативно претпријатие на годината“ е признание кое се ... Read More »

Во новата кампања моделите на Ауди станаа синхронизирани пливачи

Ауди започна кампања во која асфалтните патишта се заменети со вода со цел на новите модели да им се даде вистинска бина на која ќе ја покажат сета своја грациозност и маневрирање. Во кампањата, која беше креирана од страна на Агенцијата BBH Лондон е направен специјална базен, каде што Audi ... Read More »

Меѓународна премиера на „Готлиб“ на интернационалниот фестивал за анимиран филм Анимаком во Билбао

Краткиот анимиран филм „Готлиб“ во режија на Крсте Господиновски, по премиерното прикажување на домашниот филмски фесетивал Синедејс, својата меѓународна премиера ќе ја има на интернационалниот фестивал за анимиран филм Анимаком во Билбао, Шпанија. Заедно со уште 32 филма, „Готлиб“ ќе се натпреварува во официјалната конкуренција за една од наградите на ... Read More »

Почнува Baselworld 2019 – што сѐ има ново од Rolex, Hublot, Tudor, Breitling, Tag Heuer, Zenith…

Заедно со пролетта започнува и новото издание на најголемиот светски собир на часовничарски ентузијасти – Baselworld, кој се одржува од 21-26 март во Базел, Швајцарија. Раскошните штандови го исполнуваат просторот на изложбениот центар во Базил, презентирајќи ги најдобрите иновации кои ги нудат гигантите на часовничарската индустрија, вклучувајќи ги Rolex, Tag ... Read More »

Fixie Period Panties повторно предизвикува со својата кампања

Што сѐ мажите прават за да не прокрвават? По успешниот социјален експеримент во кој брендот Fixie Period Panties успеа да поттикне отворен разговор за менструацијата на социјалните мрежи, сега повторно предизвикува со нова кампања. Кампањата на хумористичен начин го споредува машко – женскиот свет, алудирајќи на сите видови заштита што ... Read More »

„Дуополот“ на Google и Facebook ќе надмине 60% од вкупните приходи во онлајн адвертајзингот оваа година

Меѓународниот сервис за маркетинг истражувања WARC објави дека од вкупните 590.4 милијарди долари потрошени на адвертајзинг во минатата година, дури 144.6 милијарди долари (24.5%) отишле кај Google и Facebook. Нивниот удел во „колачот“ пораснал во споредба со 2017 година кога изнесувал 20.3%, односно е двојно поголем од 2014 година кога ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365