Home » Во фокусот (page 10)

Во фокусот

Дали компаниите им свртуваат грб на Инстаграм ѕвездите?

Се чини дека во моментов најдобро занимање е да си “влијателен Јутјубер, Инстаграмџија, Твитерџија или Блогер” – а спонзорите само се јавуваат и нудат огромни суми на пари. Реалноста е малку поинаква, од една страна не е лесно да се анимира публиката, а од друга страна, компаниите очекуваат инстантен ефект. ... Read More »

Погледнете ги трендовите и листата на најголемите огласувачи во САД

Најголемите огласувачи во Соединетите Американски Држави ги стегаат своите буџети, но затоа пак, инвестициите во рекламирањето се зголемуваат на интернет-пазарот. Ова беше клучниот увид од 63 годишен извештај на Leading National Advertisers, кој го објавува магазинот AdAge. Подолу, погледнете ги клучните сознанија од најновиот извештај кој ги истражува трендовите меѓу ... Read More »

Фејсбук ќе издава свој печатен магазин наречен “Grow”

Дигиталниот гигант влезе во бизносот со принт, но со силни корени во дигиталната сфера Дигиталниот гигант и најголемата социјална мрежа во светот, Фејсбук, се одлучи на интересен и неочекуван чекор и започна печатен магазин наречен „Grow“, кој ќе излегува квартално. Со оглед на дигиталните корени на оваа социјална платформа и ... Read More »

Вредноста на Инстаграм проценета на повеќе од 100 милијарди долари

Инстаграм се зајакнува и на полето на телевизијата да го поттикне својот иден раст, па минатата недела лансираше сопствена IGTV платформа Инстаграм, кој е во сопственост на Фејсбук, има многу причини да биде задоволен откако неговата вредност е проценета на повеќе од 100 милијарди долари, поради очекувањата дека оваа апликација ... Read More »

Земјите со најголема репутација во светот

Шведска е земја со најголема репутација во светот. Ова го покажа истражувањето на Институтот за репутација, кој ја мери репутацијата на државите во светот според неколку фактори и кој излегува од 2008 година наваму Во истражувањето биле вклучени одговори на повеќе од 58. 000 испитаници од Канада, Франција, Германија, Италија, ... Read More »

Nielsen Total Audience: Помладата генерација го предводи растот на популарноста на гледањето ТВ надвор од дома

Иако младите потрошувачи силно се свртуваат кон мобилни платформи, погрешно е да се мисли дека ја одбиваат линеарната телевизија. Тие само наоѓаат нови начини да ја следат Сите знаат и постојано повторуваат дека младите потрошувачи, кои припаѓаат на Z генерација и милениумците, пронаоѓаат нови начини за гледање на видеа преку ... Read More »

Ќерката на Лени Кравиц – ѕвезда во новата реклама за Ив Сен Лоран

Француската модна куќа Saint Laurent ја претстави есенската колекција во кампања чија главна ѕвезда е младата актерка и модел Зои Кравиц, ќерката на Лени Кравиц. Зое Кравиц веќе неколку сезони важи за муза на оваа модна куќа. Новата кампања на француската модна куќа зрачи со бунтовни рокенрол вибрации со мистериозна ... Read More »

Бенетон искористи фотографија од мигранти во рекламна кампања

Француската хуманитарна организација SOS Mediterranee го искритикува производителот на облека Бенетон, бидејќи во рекламна кампања искористил фотографија на мигранти спасени на море. “SOS Mediterranee целосно се дистанцира од оваа кампања во која се прикажува фотографијата која беше направена додека нашите тимови ги спасуваа луѓето во неволја на море на 9 ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365