Home » Во фокусот (page 2)

Во фокусот

Зошто да трчате не маратон? Оваа одлична реклама од Исланд нуди неколку добри причини

Има моменти во кои креативците воздивнуваат длабоко и се удираат по чело кога ќе видат некое туѓо дело – не бидејќи е лошо, туку бидејќи концептот бил цело време пред нив, а не го виделе. Тоа е реакцијата која многумина може да ја имаат кога ќе ја видат оваа реклама ... Read More »

Heineken се исмева со самобендисаните апстиненти во новата телевизиска реклама за безалкохолното “0.0”

Новата кампања на пивскиот бренд Heineken за безалкохолната верзија “0.0” покажува дека алкохолот не е секогаш причина за глупавост. Триото на реклами, создадени од Publicis Italy, прикажуваат луѓе кои го пијат новото пиво во ситуации каде што не би се очекувало да има алкохол. Откако ќе се соочат со погледи ... Read More »

Американската ТВ компанија Comcast во борбата за Sky ја зголеми понудата на 34 милијарди долари и го надмина 21st Century Fox

Американската кабловска ТВ компанија Comcast во четвртокот ја зголеми својата понуда за европската ТВ група Sky на 26 милијарди фунти (34 милијарди долари), со што продолжува конкуренцијата со 21 Century Fox (21CF) за контрола над групата со седиште во Лондон. Еден ден претходно 21st Century Fox ја зголеми вредноста на ... Read More »

Се` што треба да знаете за емотиконите

Вчера беше Светскиот ден на емотиконите. Овај неофицијалн празник во чест на глобалниот феномен благодарение на кој полесно ги изразуваме своите чувства во ладната средина на интернет, го осмисли основачот на Емоџипедија, Џереми Бурџ во 2014 година. Еве некои интересни информации кои се однесуваат на емотиконите. Емотиконите се долго со ... Read More »

Масимо Савиќ-Осмиот дијамант од “Божиновски часовници и накит”

“Божиновски часовници и накит” го одржува ветувањето, да придонесува и да ја искористи непроценливата можност да живееме со креативната енергија на уметниците, кои му даваат смисла на културниот живот. “Добивме можност тоа уште еднаш да го потенцираме: нашиот осми дијамант е Масимо Савиќ. Минатата година тоа беа 7 дијаманти за ... Read More »

Што се случува кога Canon ќе испрати човек кој никогаш не ја напуштил својата земја на другата страна од планетата?

Во 27 години, Питер никогаш не стапнал надвор од неговата матична земја Австралија. Сето тоа се промени кога брендот за фотоапарати Canon му овозможи да посети дестинација која е прилично далеку од дома – Етиопија. Како дел од кампањата „Доведете ја вашата љубопитност“, Питер беше предизвикан да излезе од својата ... Read More »

Versace ја извади „најдолгата“ адвертајзинг фотографија составена од 54 различни модели

Италијанскиот луксузен моден бренд Versace отиде до големи далечини, буквално, за да ја претстави својата нова AW18 колекција со кампањата „Клановите на Версаче“. Таа се состои од фотографија како никоја друга, која е составена од дури 54 различни модели, со цел да се претстави инклузивност. Фотографијата е дело на познатиот ... Read More »

Сашо Димитриевски привремено го презеде водењето на агенцијата Renderspace!

Агенцијата Renderspace, која е дел од меѓународната групација Пристоп, наскоро ќе добие нов директор. Во изминатите три години, агенцијата беше предводена од Кармен Лужник, кој се приклучи на тимот по враќањето од Њујорк, каде што водеше стратешки развој и глобален маркетинг во Селтри. “Се гордеам на тимот и на работата ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365