Home » Во фокусот (page 3)

Во фокусот

Твитерџиите наутро објавуваат аналитични и смирени твитови, а навечер емотивни и импулсивни

  Корисниците на Твитер во утринските часови пишуваат смирени и аналитички објави, додека во вечерните часови тие се емотивни и импулсивни, покажа обемната анализа на твитови направена од автори на Универзитетот Бристол во Англија, откако анализирале седум милијарди зборови во повеќе од 800 милиони пораки на Твитер. Експертот од Универзитетот ... Read More »

Како Нејмар ненамерно стана “заштитно лице“ за компанијата KFC

“Повредувањето“ на еден од најдобрите светските фудбалери на теренот ја направи вирална на глобално ниво оваа реклама на KFC од Јужна Африка Во последниве денови, сите се смеат на една реклама за KFC во Јужна Африка, благодарение на бразилската ѕвезда Нејмар. Од почетокот на Светското фудбалско првенство, Фејсбук е преплавен ... Read More »

Cannes Lions ја укинува позицијата генерален директор во рамките на мерките за штедење

Филип Томас, извршен директор на компанијата Cannes Lions Ascential Events, му се заблагодари на досегашниот директор Хозе Папа за неговите услуги и најави дека тој ќе ги преземе секојдневните активности околу Канските Лавови Во организационата структура на Cannes Lions веќе нема да постои позицијата генерален директор. Ова го најави Филип ... Read More »

Четири лекции од Алберт Ајнштајн како да бидете попродуктивни

Алберт Ајнштајн знаел како да работи напорно, но и кога треба да се одмори. Тој еднаш рекол: “Немам никакви посебни таленти, само сум страствено љубопитен.” Љубопитноста го натера Ајнштајн како дете, возрасен и постар човек, да се занимава со научни идеи и проекти, кои се применливи и денес, како што ... Read More »

Еве колку изнесуваат вкупните приходи на најголемите 30 медиски и маркетинг агенции во Македонија

Најактивните и најголеми 30 медиски и маркетинг агенции во Република Македонија во изминатата 2017 година оствариле вкупни приходи од 37,5 милиони евра, што е зголемување за повеќе од 3 милиони евра во споредба со претходната 2016 година. Маркетинг365 ги анализираше завршните биланси на 30-те најактивни медиски и маркетинг агенции во ... Read More »

HURA ќе се стреми да го намали огласувањето на канали кои ги кршат авторските права

Потписниците на Меморандумот би требало да го ограничат огласувањето на интернет страните или мобилните апликациите кои ги кршат авторските права. Хрватското здружение на компании за деловно комуницирање (ХУРА) потпиша Меморандум за разбирање “Follow the Money”, чиј цел е минимизирање на пласманот на огласување на веб сајтовите и мобилните апликации кои ... Read More »

Хрватската компанија Франк му подари чај за смирување на принцот Хари

Компанијата Франк му испрати пакет чаеви за смирување на принцот Хари, во соработка со агенцијата Брукета & Жиниќ & Греј По повод на полуфиналниот натпревар помеѓу Хрватска и Англија на светското фудбалско првенство, најпознатиот хрватскиот производител на чаеви Франк му испрати на британскиот принц Хари пакет од своите чаеви од ... Read More »

Што ќе јадеме за 10 години и како технологијата ќе влијае врз тој избор? Одговорите ги дава футуролог за исхрана д-р Моргаин Гај

Д-р Моргаин Гај е футуролог кој предвидува промени во прехрамбените навики на потрошувачите и нивното влијание врз прехранбената индустрија   Д-р Моргаин Гај е футуролог која специјализирала на тема исхрана. Д-р Гај ги истражува претстојните промени во потрошувачката на храна и предвидува што ќе јадеме за 5 до 10 години. ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365