Home » Во фокусот (page 30)

Во фокусот

Кина го предводи растот на онлајн видеата во светот

Се очекува дека до 2020 година, Кинезите ќе поминуваат два часа дневно гледајќи онлајн видеа, наспроти глобалниот просек од еден час Според новиот извештај на агенцијата Зенит, Online Video Forecasts, кинеските потрошувачи ќе поминуваат речиси два часа дневно гледајќи онлајн видеа до 2020 година. На тој начин, Кина ќе биде ... Read More »

Икеа планира отворање на мали градски продавници

Шведската компанија одлучи да воведе драстични промени во работењето, после 30 години постоење Овај ланец планира отворање на мали градски продавници наместо големите препознатливи центри. „Компанијата мора да одговори на промените на навиките на потрошувачите, односно на своите купувачи. Затоа нашиот приоритет ќе биде отворање на мали градки продавници и ... Read More »

Предности на агенциите кои имаат сопствени алатки и технологии

Агенциите кои имаат поголема контрола над своите технологии за програматско огласување постигнуваат подобар успех според цела низа на критериуми кога станува збор за медискиот закуп и мерењето Агенциите кои користат сопствени технологии за програматско огласување може да изградат подобри односи со издавачите и да испорачаат повеќе за своите клиенти, според ... Read More »

Илирика успешно го спроведе преземањето на „Горење“ од „Хисенс“

Кинескиот холдинг „Хисенс“ (Hisense), официјално, стана сопственик на словенечката компанија за бела техника „Горење“ (Gorenje). Сега компанијата „Хисенс“ поседува 95.42% во сопственичката структура на компанијата за производство на апарати за домаќинство и бела техника од Велење. Во преземањето учестуваа инвестициски советници од Илирика. Понудата за откуп е прифатена од 5.165 ... Read More »

Маркетинг365 во жирито на Epica Awards – рамо до рамо со AdWeek, Campaign, The Drum, AdIndex….

Македонија за прв пат доби свој претставник во жирито на Epica Awards – единственото глобално креативно натпреварување каде за наградите одлучуваат уредниците на највлијателните светски медиуми кои ја следат маркетинг индустријата. Маркетинг365 е првиот медиум од Република Македонија кој доби специјална покана да биде дел од елитното светско друштво на ... Read More »

Спас за локалните пивници!

„Британската пивска алијанса“ е организација која вообичаено има прилично комфорна работа: да ги поттикнува Британците да пијат пиво. Но, оваа организација сега го менува тонот и собира поддршка за една блиска и драга кауза за многумина во Обединетото Кралство – одржување во живот на локалните пабови. Со широката кампања „Long ... Read More »

McDonald’s прогласен за огласувач на годината во Азија

Фестивалот Spikes Asia откри дека McDonald’s е овогодинешниот добитник на престижната награда “Огласувач на годината” – највисоко признание за брендови кои се издвојуваат по квалитетот и иновативноста на нивните креативни кампањи во Азија. Како глобален бренд кој внесува посебен “вкус” во секој од различните азиски пазари, McDonald’s успешно го одржува ... Read More »

“Во време кога многу работи се фејк“…..кампања на Еден на Еден за СпортМ

Со цел да се промовираат #оригиналите и #оригиналноста на Адидас, агенцијата Еден на Еден за клиентот СпортМ креираше видео во кое “се справува“ со сите лажни нешта Креативниот директор на Еден на Еден, Жарко Димитриевски за идејата позади видеото вели: “Идејата за fake и originals дојде доста очигледно… Промовираме линија на originals во време кога се е фејк! ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365