Home » Во фокусот (page 4)

Во фокусот

Старбакс ги укинува пластичните цевки во своите пијалоци

Старбакс одлучи да ги укине пластичните цевки до 2020 година поради спречување на понатамошно загадување на животната средина, соопшти компанијата во понеделникот. Цевките ќе бидат заменети со проѕирни капачиња со испакнување и мал отвор на врвот, кои исто така се пластични, но полесно се рециклираат. Некои пијалаци ќе продолжат да ... Read More »

Фејсбук тестира реклами со зголемена реалност

News Feed на Фејсбук е место каде што корисниците наоѓаат се` што се случува на социјалната мрежа. Ова е исто така место каде што можете да видите голем број на различни реклами, на кои сега треба да додадете уште еден вид. Фејсбук објави дека почнува со тестирање на рекламите со ... Read More »

106 факти и статистики за гласовните пребарувања

Дали знаевте дека 325 милиони луѓе пребаруваат на интернет користејќи гласовна технологија? Гласовната интеракција со машините веќе одамна не е прашање на научна фантастика, туку на секојдневниот живот. Технологијата која ја овозможува оваа интеракција, секојдневно продира се` подлабоко во нашите животи, благодарение на стреловитиот раст на технологијата на вештачката интелигенција ... Read More »

Фејсбук се соочува со казна од половина милион фунти поради скандалот со Кембриџ Аналитика

Фејсбук се соочува со првата парична казна заради тоа што не спречиле фирмата Кембриџ Аналитика да дојде до информации од профилите на корисниците на оваа социјална мрежа Британското регулаторно тело кое го истражуваше скандалот соопшти дека има намера да го казни Фејсбук со 500.000 фунти (663.000 долари) поради лошата заштита ... Read More »

11 Викенд Медиа Фестивал од 20 до 23 септември

Ќе ги “претресиме“ сите теми релевантни за индустријата: На Викенд Медиа фестивалот дознајте дали можете да му верувате на вашиот мобилен и дали претседателите ги слушаат своите комуникациски консултанти Во Ровињ ќе се одржи и седмото издание на BalCannes, кое ги води најдобрите агенции од регионот на Cannes Lions 2019. ... Read More »

Кој политичар има најмногу следбеници на Твитер?

Во Европа, на Твитер најдобро стои британската премиерка Тереза ​​Меј со пет милиони следбеници, па следи францускиот претседател Емануел Макрон со три милиони следбеници Американскиот претседател Доналд Трамп е државник со најмногу следбеници на Твитер, пред папата Франсис и индискиот премиер Нарендра Моди, според годишното истражување на “Twiplomacija” на консултантска ... Read More »

Нилсен именуваше нов раководител за Адриатик регионот

Нилсен, глобална компанија за мерење и анализа на податоци, го назначи Мирослав Тасиќ за нов лидер на пазарот за регионот Адриатик. Неговиот претходник Андреј Двојченков презема нова улога во компанијата Нилсен како лидер на кластерот кој ги опфаќа Арапскиот Полуостров и Пакистан. Тасиќ со себе носи 15 годишно искуство во ... Read More »

Апсорбираме дури 479 минути медиуми дневно

Ширењето на брзите мобилни податоци влијае на глобалната конзумација на содржината Не е тајна дека ширењето на мобилните уреди и брзите мобилни мрежи ја трансформираа глобалната медиумска потрошувачка во текот на изминатите години. Просечното лице троши на медиуми 479 минути или речиси осум часа дневно, што е за 12% повеќе ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365